SBTİ tedarik zinciri emisyonları için karbon kredilerini onayladı.

Kurumsal iklim eylem planlarını onaylamasıyla tanınan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan bilim temelli hedefler girişimi SBTİ kısa bir süre önce şirketlerin toplam 3 emisyonları olarak bilinen tedarik zincirlerinin kaynaklanan emisyonları dengelemek için karbon kredisi kullanmalarına izin veren bir politika değişikliğine duyurdu.
Bu karar SBTİ’nin şirketlerin gerçek emisyon azlatımlarına odaklanmalarını sağlamak için denkleştirme izin vermeyen önceki tutumdan önemli bir değişikliğe işaret ediyor. Tedarik üretim ve dağıtım gibi faaliyetlerden kaynaklanan dolaylı emisyonları içeren kapsam 3 emisyonları faaliyetlerini küresel iklim hedefleriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlayan şirketler için genellikle bir zorluk teşkil etmektedir. Bu emisyonların karmaşıklığı mevcut teknik sınırlamalar ve yüksek maliyetlerle birleştiğinde, işletmelerin gerekli azaltımları gerçekleştirmesini zorlaştırmaktadır.
SBTİ’nin yeni politikası rüzgar santralleri gibi karbon kredisi projelerine yatırım yaparak şirketlere hedeflerine ulaşma esnekliği sağlamayı amaçlamaktadır. Bu mekanizma fonları iklim dostu girişimlere yönlendirmeyi amaçlarken şirketlerin piyasa ve yatırımcı desteği kazanımlarını destekleyerek potansiyel olarak sermaye maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.
We mean business yönetiminde açıklık ve esnekliğe duyulan ihtiyacı vurguladı. Mendiluce politika değişikliğinin şirketleri yenilik yapma ve diğer zincirlerindeki emisyonları azaltmaya daha fazla yatırım yapma konusunda güçlendireceğini belirtti.
Ancak karar, karbon kredilerine güvenmenin SBTİ’nin güvenirliğini zayıflayabileceğini ve önemli iç emisyon azaltımları gerektiren bilim temelli hedeflerle uyumlu olmadığını savunan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan carbon market watch tarafından geliştirildi.
Tartışmalara rağmen SBTİ konunun karmaşıklığını ele almaya kararlıdır ve gerekli işbirliği anlaşmalarını oluşturmak için diğer girişimler ve paydaşlarla istişarelerde bulunmayı planlamıştır.
Bu hamle, gönüllü karbon piyasaları girişimi’nin yüksek kaliteli karbon kredilerinin kullanımını artırma çabaları ve kaliteli kredilere ilişkin yeni kılavuzlar yayınlayacak olan uluslararası emisyon ticareti birliği IETA ile uyumludur.