Sanayi üretimi %1.1 arttı.

Öte yandan sanayi üretim endeksi ocakta yıllık bazda yüzde 1.1 artış gösterdi. Ocakta madencilik ve taş ocaklığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 4,9 arttı. Sanayi üretimi ocakta bir önceki aya kıyasla değişmedi. Düşüş devam edecek.
Ticaret bakanı ömer bolat geçen yılın temmuz ayından itibaren yıllık dış ticaret açığının istikrarlı düştüğüne ve bu durumun cari işlemler hesabındaki iyileşmeyi desteklendiğine işaret etti. Bolat Hizmet gelirleri ocakta yıllık bazda rekoru yineleyerek 100 milyar doları aştı. Hizmetlerin altında yer alan seyahat gelirleri ise 47.8 milyar dolara yükselmiştir. Şubat ayında dış ticaret açığı yüzde 42,3 azalarak 7 milyar dolar oldu. Bu kapsamda cari işlemler açığında geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren yıllıklandırılmış bazda görülen düşüşün önümüzdeki dönemde devam etmesi bekleniyor. Cari işlemler hesabında kalıcı iyileşmeyle gerekli makroekonomik istikrarı güçlendirmeyi hedefliyoruz.” ifadesini kullandı. Not artırımı güvenin yansıması Bolat uygulanan ekonomi politikasının somutlaşan çıktılarının içeride ve dışarıda güven vermeye devam ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti: Bu çerçevede uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu fitch raintgs’in geçen hafta ülke kredi notumuzu yüükseltmesi ekonomi programımıza uluslararası ölçekte artan güvenin bir yansımasıdır. Mal ve hizmet ihracatındaki artışlar ithalattaki gerileme neticesinde bir taraftan daha dengeli bir ekonomik büyüme kompozisyonu sağlanırken diğer taraftan cari işlemler hesabındaki iyileşmeler makroekonomik istikrarı güçlendirmeye katkı sunmaktadır.
FITCH: Türkiye ekonomisine güvenimiz arttı
Türkiye’nin kredi notunu 12 yıl aradan sonra artıran uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in kıdemli direktörü ve türkiye analisti erich arispe morales türkiye’nin mevcut ekonomi politika ekseninin daha dayanıklı olduğuna ve politikaların sürdürüleceğine güvenlerinin arttığını söyledi. Morales Türkiye’nin mevcut ekonomi politika ekseninin daha dayanıklı olduğuna ve politikaların sürdürülebileceğine güvenlerinin arttığını söyledi. Morales Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primindeki gerileme dahil olmak üzere türk ekonomisi için sevindirici gelişmeler kaydettiğini vurguladı. Morales cari açığın milli gelire oranının 2024’te yüzde 2,6’ya 2025’te ise yüzde 2.5’e düşmesini beklediklerini ifade ederek, Bu oran Türkiye ile benzer derecelendirmeye sahip diğer ülkeler için öngörülen ortalamanın altında dedi. Morales kur korumalı mevduatlardaki gerilemeye dikkat çekerek, yaşanan düşüşün finansal dolarizasyonda kayda değer bir artışa yol açmadan gerçekleşmesinin çok önemli olduğunu söyledi.