Sağlık hizmetleri ve sigorta kuruluşları.

ÖBYG, profesyonel hayatta sahip oldukları sağlık hizmetleri standartına emekli olduktan sonra da çok fazla kayıp yaşamadan devam etmek isteyen bireyler için olmazsa olmaz ölçütlerden biridir. Aksi halde kendilerini bir anda sağlık hizmetleri açısından SGK’ya muhtaç bulabilirler. Günümüzde SGK sağlık hizmetleri ilaç konusunda oldukça aşırı sağlık koşulları dışında yeterli bir standart sunuyor. Ancak yatarak tedavi veya cerrahi müdahale gerektiren durumlarda özel sağlık sigortasının önemli bir fark yarattığı gerçeği asla yadsınamaz.
Anlaşmalı sağlık kuruluşları listesi
Özel sağlık sigortası alternatiflerini değerlendirirken sağlık hizmetlerinde hangi kuruluşları tercih ettiğinizi bilmeniz, birçok farklı sağlık kuruluşuyla anlaşması olan ve bütçenize uygun primlerle poliçe satan sigorta şirketlerini kıyasladığınızda emin olmanız gerekir. Tabii bu kuruluşları belirlerken kendi gelir durumunuza uygun olanları tercih etmeniz gerekir. Aksi halde bu durum yaptığınız kaskosunu ödemeye zorlanacağınız bir araba almaya benzeyecektir. Doğru kişiye doğru teminat
Otomobil sigortalarında kasko halk arasında “full kasko” diye bir terim vardır. Buradan gelen alışkanlık nedeniyle her tür sigortada başında “full” geçen bir ürün ararlar: full emeklilik, full sağlık gibi. sağlık sigortasında sigorta şirketlerinin aktüerya çalışmaları neticesinde primler belirlenir, yani bir insanın yaşamı boyunca sağlıkla ilgili yaşayabileceği bütün riskleri karşılayan bir ürün almaya kalkarsanız hem yıllık priminiz çok yüksek olur hem de sigorta şirketine kolay para kazandırmış olursunuz. Bir süre sonra da tabiatıyla boşa para ödediğiniz hissine kapılarak sisteme inancınızı yitirmeniz de ayrı muhtemel sonucudur.
Dolayısıyla özel sağlık sigortası teminatlarının alırken ihtiyaçlarınızı net olarak belirlemeniz gerekir. Bu kapsamda hangi SGK’ya kayıtlı olduğunuz, çalıştığınız şirketin SGK’nın dışında ne gibi imkanlar ve teminatlar içeren bir sağlık paketi sunduğunu bilmeniz gerekir. Medeni durumunuz, yaş grubunuz, cinsiyetiniz ve bu özelliklerinizde yakın çevrenizde sizin veya arkadaşlarınızın son iki senede yaşadığı sağlık sorunlarını da düşünerek bir sene içinde gerçekleşmesi durumunda hangi risklere karşı teminatlara ihtiyacınız bulunduğunu çıkartabilirsiniz. Bu teminat ihtiyaçları ortaya çıktıktan sonra internet üzerinden bile sağlık sigortası hizmetleri sunan şirketlerin sunduğu paketlerden bir tercihte bulunabilirsiniz.