Risk raporu ücreti.

Risk raporu ücreti ne kadar?
Şimdiye kadar öğrenmişsinizdir, bir bilgiyi bankadan almaya kalktınız mı, onunla ilgili ücret ve komisyon ödeme zorunda kalırsınız. Risk raporu’nun bizce en önemli açığı burada. Risk raporu’yla ilgili tavsiye edilen bir ücret bulunmuyor. Bankalar bu bilgiyi istedikleri gibi ücretlendirmekte serbestler. Bu hizmeti diğerlerinden daha önce sunan bankalar bir rekabet oluşana kadar veya bu ücretle ilgili yasal bir üst sınır getirilene kadar istedikleri gibi at koşturmayı deneyeceklerdir. KKB risk raporu hizmeti sunan mevcut bankalar bir rapor için 5 ila 15 TL arasında bir ücret alıyorlar. Altyapısı hazır olan bankalar bu bilgiyi 2 TL karşılığı ATM veya internet şubesi üzerinden de veriyor.

Size verilen risk raporunun sahte olup olmadığını nasıl bilebilirsiniz.?
Üçüncü kişiler hakkında risk raporu verilmediğinden bu raporu, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz kişiden talep etmeniz gerekiyor. Kişi neticede sizin elinize bir kağıt parçası verecek. Bu kağıt üzerindeki bilgilerin doğru olup olmadığını veya üzerinde tahrifat yapılıp yapılmadığını KKB web sitesi üzerinden kontrol etmeniz mümkün olacak.

Raporda bilgiler hatalıysa ne yapmalıyım.
KKB risk raporu’nuzda hatalı veya yanlış bilgi olması durumunda, raporu aldığınız bankadan düzeltme talebinde bulunarak bu yazıda bahsettiğimiz süreci başlatmanız gerekiyor.