Refinansman için doğru zaman mı.

Geçtiğimiz hafta faiz oranlarında indirime giden merkez bankası’nın net bir sinyal vermese de, her fırsat bulduğunda indirim sürecine devam etme olasılığı oldukça yüksek gözüküyor. Faiz indiriminin en kısa zaman da yansıtıldığı tüketici finansmanı ürünlerinden birisi kredi kartlarıyken, konut kredilerinde merkez bankası’nın bir yaptırımı bulunmuyor. Bu sebeple zamanında konut kredisi kullanmış olup, bu faiz indiriminin kredi faizlerine olacak yansımalardan faydalanarak refinansman yapmak isteyen tüketicilerin taleplerinin yanıt bulması çok mümkün gözükmüyor. Zira konut kredileri şu anki durumda da yüzde 1’in altında faiz oranlarıyla müşterilere sunuluyor. Bu sebeple agresif refinansman hedefleri olmayan bankaların konut kredilerinde faiz indirimine hevesli olduklarını düşünmüyoruz. Refinansman mevcut kredinin faiz oranı, borç tutarı, vadesi veya geri ödeme şartlarından birinde veya birkaçında değişikliğe gitmek için kapatılarak yeni bir krediyle finansmanıdır. Peki refinansman için doğru zaman mı. Bu sorunun evet veya hayır diye bir tek bir cevabı malesef yok. Eğer son bir sene içinde konut krediniz ile ilgili bir refinansman yaptıysanız, bir refinansman daha yapmak çok fayda sağlamayabilir. Öte yandan hala 2008 tarihinde aldığınız krediyi aynı şartlarla ödemeye devam ediyorsanız, kesinlikle refinansman alternatiflerini düşünmenizin zamanı gelmiş demektir.
Yapı kredi konut finansmanı direktörüyle yapılan bir röportajda verilen örneklere de görebileceğiniz gibi, 2008 yılında kullanılan bir konut kredisinde mevcut oranlarda yeniden yapılandırmaya gidilmesi durumunda, geri ödemelerde kredinin vadesine göre yüzde 23 ila 35 arası bir indirim söz konusu olabiliyor.
Öte yandan refinansmana kalkışmak demek ek maliyetlerle karşılaşmak anlamına da gelebiliyor. Sabit faizli mortgage kredilerde bankaların krediyi kapatmak isteyen tüketiciden kalan kredi tutarı üzerinden yüzde 2 üst sınır erken ödeme ücreti talep etme hakkı var. Merak edenler için tekrar altını çizelim erken ödeme ücreti sabit faizli konut kredilerinden tamamen yasal bir uygulamadır. Üst sınırın yüzde 2 olarak belirlenmiş olması, banka bunun altında bir tutara ikna olması mümkün olabilir demektir, ancak bu durumda sizin pazarlık yetenekleriniz devreye girecektir.