Portekiz 1.6 milyar dolarlık orta sınıf vergi indirimi planlıyor.

Başbakan Luis montenegro liderliğindeki portekiz hükümeti ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla önümüzdeki hafta toplam 1.5 milyar avro tutarında bir dizi vergi indirimini onaylamaya hazırlanıyor. Vergi indirimleri orta sınıf üzerindeki mali yükü hafifletmek üzere tasarlanmış olup yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak ve yatırımları arttırmak için daha geniş bir stratejinin parçasıdır. Bugün parlamentoda yapılan bir tartışma sırasında karadağ, “yüksek ve karmaşık vergi yükünün” servet yaratma, üretkenlik ve iş fırsatları üzerindeki olumsuz etkisini vurguladı. Planlanan vergi indirimleri gelir vergisi oranlarını 2023 seviyelerinden 0,5 ila 3 puan aşağıya çekecek. Portekiz’de bireyler için mevcut vergi oranlarını 2023 seviyelerinden 0,5 ila 3 puan aşağıya çekecek. Portekiz’de bireyler için mevcut vergi oranları %13 ile %48 arasında değişmekte olup, orta sınıf vergi mükellefleri genellikle %30 veya daha yüksek efektif oranlarla karşı karşıya kalmaktadır.
Karadağ’ın yaklaşımı hem şirketler hem de işçiler üzerindeki vergi yükünü hafifletmektedir; Karadağ bu sayede daha fazla yatırım hem şirketler hem de işçiler üzerindeki vergi yükünü hafifletmektedir. Ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü OECD 2022 yılında portekiz’in 38 üye ülke arasında işçi gelirleri üzerindeki en yüksek dokuzuncu vergi yüküne sahip olduğunu bildirdi.
Başbakanın demokratik ittifak koalisyonu 10 mart’taki seçimleri kıl payı kazandı ve analistler azınlık hükümeti için potansiyel istikrarsızlık öngörüyor. Önemli yasaları geçirmek için aşırı sağcı chega veya merkez sol sosyalistler de dahil olmak üzere muhafalet partilerinin desteğine güvenmesi bekleniyor. Yaklaşan 2025 bütçesi karadağ’ın yasama sürecini yönetme becerisi açısından önemli bir sınav olacak. Karadağ’ı kibir ve diğer partilerle işbirliği yapmakla suçlayan sosyalist lider pedro nuno santos’un eleştrilerine rağmen başbakan farklı partilerden 60 önlemi programına dahil etti. Santos önerilen vergi indirimleri ve ekonomik reformların “erdemli bir döngü” yaratacağını ve dört yıllık dönemin sonunda %3,5’e yakın veya üzerinde ekonomik büyüme oranlarına yol açacağını savunuyor.
Portekiz ekonomisi geçen yıl bir yavaşlama yaşadı ve salgın sonrası toparlanma sırasında 2022’de görülen %6,8’lik büyümeden sonra %2,3 oranında büyüdü. Portekiz Merkez Bankası 2024 yılı için %2’lik bir büyüme oranı öngörmektedir. Karadağ’ın vergileri azaltma girişimi ekonomik genişlemeyi teşvik ederken dengeli bütçeleri sürdürme taahüdünün bir parçası.