Piyasalar maaş bordroları verilerini izlerken brent ham petrolü 90 doların üzerine çıktı.

Ayın alışılmadık bir başlangıcında brent ham petrolü varil başına 90 doların sınırını aşarak, yatırımcıların en son ABD tarım dışı istihdam verilerini beklediği küresel piyasalarda riskten kaçış eğilimini etkiledi.
Perşembe günü üç ana ABD hisse senedi endeksi S&P 500 nasdaq ve dow jones her biri %1’in üzerinde düşerken ABD hazine tahvilleri bir ralli gördü ve bu da piyasa katılımcılarının 0830 üzerinde ET’de açıklanacak olan kritik istihdam raporunun ötesindeki endişeleri tarttığını gösteriyor. Perşembe günü ekim ayından bu yana ilk kez 90 doların üzerinde kapanan petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket orta doğu’daki gelişmelere bağlanıyor. Jeopolitik gerilim israil’in pazartesi günü ekim ayından bu yana ilk kez 90 doların üzerinde kapanan petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareket orta doğu’daki gelişmelere bağlanıyor. Jeopolitik gerilim israil’in pazartesi günü suriye’deki iran elçiliğine düzenlediği ve üst düzey iranlı askeri personelin ölümüyle sonuçlandığı tahmin edilen hava saldırısını takip ediyor. İsrail saldırının sorumluluğunu resmi olarak üstlenmiş değil. Bu durum israil’in olası misilleme eylemlerine hazırlanmasına yol açtı. Asya ve avrupa borsaları da baskıyı hissetti ve hisseler cuma günü yaklaşık %1 daha düşük işlem gördü. Buna rağmen ABD hisse senedi vadeli işlemler daha istikrarlı bir piyasa açılışına işaret eden marjinal kazanımlara istikrar belirtileri gösterdi. Bununla birlikte S&P 500 hala hafta için %2’lik bir kayıp izliyor ve bu eğilim devam ederse ekim ayından bu yana en önemli düşüşünü kaydedebilir.
Perşembe günkü piyasa düşüşüne minneapolis federal rezerv bankası başkanı neel kashkari’nin yorumları da eklendi. Kashkari başlangıçta bu yıl iki faiz indirimi beklediğini ancak enflasyonun yükselmemesi halinde yıl sonuna kadar indirime gerek kalmayabileceğini belirtti. Yükselen petrol fiyatları enflasyon senaryosunu daha da karmaşık hale getirebilir.
10 yıllık hazine tahvilinin getirisi jeopolitik endişeler nedeniyle yaklaşık 5 baz puanlık bir düşüş yaşayarak tahvilin yatırımcılar için güvenli liman olma özelliğini pekiştirdi. Tarım dışı istihdamla ilgili olarak mart ayı için 200.000 yeni istihdam ve devam eden ücret artışları tahminiyle ABD istihdam artışında ılımlı bir yavaşlama bekleniyor. Yatırımcılar tarihsel olarak piyasa hareketlerini etkileyen önceki aylara ait verilerdeki revizyonlara da dikkat edecektir. İşsizlik oranının üst üste 26 ayda da %4’ün altında kalması bekleniyor ki bu 1960’ların sonundan bu yana görülmemiş bir rekor.