PIMCO Fed’in yıl ortasından itibaren kademeli faiz indirimleri yapacağını öngörüyor.

ABD’nin önde gelen tahvil yöneticilerinden pacific investment management co. PIMCO federal rezerv’in yıl ortasına kadar faiz indirimlerine başlayacağını öngörüyor. Yine de firma ABD’de diğer gelişmiş ekonomilere kıyasla daha kademeli bir gevşeme döngüsü bekliyor.
PIMCO’nun çarşamba günü paylaştığı görünüm enflasyon risklerinin ABD’ye kıyasla daha az önemli göründüğü avustralya kanada ve birleşik krallık gibi ülkelerin tahvil piyasalarının tercih edildiğini gösteriyor.
Bu faktörler arasında pandemi sırasında uygulanan daha büyük teşvik önlemleri daha yüksek mali açıklar ve devam eden yapay zeka patlaması yer alıyor. Ayrıca PIMCO yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinde adayların ekonomi politikalarının ABD’nin ekonomik büyümesini desteklerken diğer bölgelerdeki büyümeyi engelleyebileceğine işaret ediyor.
PIMCO ayrıca aynı faktörlerin 2024 yılı boyunca ABD’de daha kalıcı enflasyona katkıda bulunacağını öngörmektedir. Fed yetkililerinin bu yıl üç faiz indirimi öngörmesine rağmen, son dönemde açıklanan güçlü ekonomik veriler daha az kısıtlayıcı bir politika faizine geçişi geciktirebilir.
Tahvil yöneticisi ABD Ekonomisi için yüksek faiz oranlarının resesyona yol açmadan enflasyonu azaltabileceği “yumuşak bir iniş” öngörüyor. Yine de PIMCO ekonomik gerileme ya da enflasyonun beklenenden daha yüksek seyretmesi risklerinin hala önemli olduğunu kabul ediyor.
Kredi piyasalarında PIMCO ABD’nin ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini cazip buluyor ve potansiyel bir ekonomik çöküşe karşı daha savunmasız olan şirketlerin daha riskli yüksek getirili tahvilleri yerine yüksek dereceli şirket borçlarını tercih ediyor.