Petrol fiyatları artarken ECB haziran’da faiz indirimi sinyali vermeye hazırlanıyor.

Yatırımcılar avrupa merkez bankası’nın ECB haziran ayında faiz indirimine gideceğine dair işaretleri yakından takip ediyor. Zira politika yapıcılardan gelen son açıklamalar bu yönde bir adım atılması ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. ECB’nin perşembe günü yapacağı toplantının piyasalar için önemli bir gösterge olması beklenirken, 25 baz puanlık bir indirimin neredeyse %100 ihtimalle gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Enflasyonun mart ayında %2,4’e gerilemesi, Faiz indirimi ihtimalini güçlendirerek ECB’ye daha fazla manevra alanı sağlıyor. Ancak jeopolitik istikrarsızlık ve arz kesintileri nedeniyle varili 90 dolara yaklaşan petrol fiyatları ekonomik manzarayı karmaşıklaştırıyor. Bu fiyat artışı işletmeleri etkileyerek enflasyonun yükselmesine yol açabilir ve para birimlerini desteklemeyi ve enflasyonu kontrol etmeyi düşünen ya da bu yönde adımlar atan çin japonya hindistan ve güney kore gibi ülkelerin merkez bankalarını zorlayabilir.
Yaklaşan kazanç sezonu jpmorgan chase citigroup ve wells fargo gibi büyük ABD bankalarının 12 nisan’da çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla başlayacak. Delta air Lines ve blackrock da yakında kazançlarını açıklaması beklenen şirketler arasında yer alıyor. Bu raporlar, 2023’teki güçlü dördüncü çeyrek performansını takip ediyor ve S&P 500’ün fiyat kazanç oranının iki yıl en yüksek seviyesinde olduğu bir dönemde geliyor ve güçlü şirket karlarıyla desteklenen yatırımcı iyimserliğini yansıtıyor.
Çin’de ekonomik göstergeler toparlanma sinyalleri veriyo ve şangay bileşik endeksi yakın zamanda önemli bir yükseliş yaşadı. Perşembe günü açıklanacak tüketici ve üretici fiyat endeksleri ile cuma günü açıklanacak ticaret rakamları, çin ekonomisinin sağlığı hakkında daha fazla fikir verecektir. Kanada, yeni zelanda, singapur ve güney kore merkez bankaları da bu hafta gerçekleştirebilecekleri toplantılarla gündemde olacak. Hemen bir faiz değişikliği beklenmese de piyasalar olası indirimlerinin zamanlanması konusunda netlik arayışında.
Kanada’nın son dönemdeki ekonomik büyümesi haziran ayında faiz indirimi olasılığını azaltırken teknik resesyonla karşı karşıya olan ancak enflasyonu hala yüksek olan yeni zelanda ağustos ayına kadar faiz indirimine gitmeyebilir. singapur inatçı enflasyonla mücadele ediyor. ve güney kore merkez bankası enflasyonun gidişatı hala belirsizken politikayı değiştirme konusunda temkinli davranıyor.