Petrol devleri Sinopec ve petrochina elektrikli araç altyapısına büyük yatırım yapıyor.

Çin’in en büyük petrol şirketleri sinopec ve petrochina elektrikli araçlara yönelik artan talebe yanıt olarak elektrikli araç şart araçlarını agresif bir şekilde genişletiyor. Bu değişim elektrikli araç satışlarının bu yıl çin’de satılan 23 milyon otomobilin %40’ını oluşturması beklenirken benzin talebinin 2025 yılına kadar zirveye ulaşacağı tahmin ediliyor. 2023’ün sonunda 21.000 şarj noktasına sahip olan sinopec entegre bir enerji istasyonu ağı inşa etmek için dağıtım segmentine 18,4 milyar yuan yatırım yapmayı planlanıyor. Bu bir önceki yılın harcamalarına göre %17,2’lik bir artışa işaret ediyor. Şirket 2025 yılına kadar 5.000 şarj istasyonu kurmayı hedefliyor.
Petrochina ayırca 2024 yılında pazarlama ve dağıtım yatırım harcamalarını %49,8 artırarak 7 milyar yuana çıkararak çabalarını hızlandırıyor. Bu yatırımın odak noktası petrol gaz hidrojen ve şarj hizmetlerinin bir karışımını sunan kapsamlı istasyonlardır. Ayrıca petrochina bu yıl için 1.000 elektrikli araç akü değiştirme istasyonu eklemeyi planlıyor. Bu yatırımlara rağmen çin’in kamuya açık elektrikli araç şarj sektörü pazarın parçalanması aşırı kapasite ve düşük kullanım oranları gibi önemli zorluklara karşı karşıyadır. Örneğin, geçtiğimiz günlerde hafta içi bir öğleden sonra sinopec’in istasyonundaki 70 şarj noktasının çoğu kullanılmıyordu.
Çin’deki elektrikli araç sahiplerinin çoğu araçlarını evde şarj ediyor ve bu da ülkedeki 8,6 milyon şarj noktasının %68’sini oluşturuyor. bu durum oranların sırasıyla 14,6 ve 17,6 olduğu amerika birleşik devletleri ve avrupa ile karşılaştırıldığında çin’deki her halka açık şarj cihazı için yedi elektrikli aracın bulunduğu bir duruma yol açmıştır.
Çin’in şarj pazarındaki ilk beş operatör %65,2’lik bir pazar payına sahiptir. Yine de, şarj noktası başında elde edilen gelir düşük kalmaya devam ediyor tahminlerine göre önde gelen sağlayıcılardan ikisi olan star charge ve teld günde 9,58 ila 13,25 dolar arasında kazanıyor. TELD 2022 yılında 26 milyon yuan zarar bildirerek sektördeki mali zorluklarını altını çizdi. Totalenergies ve shell gibi yabancı şirketler daha kosantre şarj ayak izleriyle daha iyi sonuçlar elde ediyor. ve ek hizmetler yoluyla müşteri deneyimini geliştirmeye odaklanıyor. Shell çin’deki şarj istasyonlarında yaklaşık %25’lik bir kullanım oranı olduğunu ve elektrikli araç sürüclerinin geleneksel araçların benzin istasyonlarını ziyaret ettiğinden iki kat daha sık ziyaret ettiğini bildirdi.