Pep kart nedir, Paladyum elektronik para’nın çıkardığı PeP güvenli mi.

Paladyum elektronik para ve ödeme hizmetleri pep 6493 sayılı kanun ile lisansını almış türkiye cumhuriyeti merkez bankası denetiminde olan bir elektronik para şirketidir. PEP üyelerine visa ve troy logolu ön ödemeli kart, yurt içi yurt dışı para transferi TL ve yabancı döviz hesapları, fatura ödeme hizmetleri sunan finansal servisler sağlıyor. 13 yaş üzeri tüm türkiye cumhuriyeti vatandaşları pep platformunu kullanabiliyor. Yurtdışında yerleşik türk vatandaşlarının bu durumlarını gösteren ek belgeler istenebiliyor.
Pep güvenilir mi.
Pep sahip olduğu lisansı koruyabilmesi için düzenli olarak TCMB ve T.C Hazine maliye bakanlığı mali suçları araştırma kurulu masak tarafından denetlemek zorunda. PEP cüzdanları’na aktarılan elektronik para karşılığı tutarlar, bankalar nezindeki koruma hesaplarında saklanmakta ve TCMB nezdinde koruma altına durmaktadır. Dolayısı ile PEP kesinlikle güvenilir bir elektronik para ve ön ödemeli kart şirketidir. PEP’le ilgili şikayetleri incelediğimizde de güvenilirliği ile ilgili herhangi bir şikayete rastlamadık. Şikayetlerin önemli bir kısmı, farklı hesap sahiplerinden gönderilen paraların hesaba gelmemesi ile ilgili veya talep edilen fiziksel kartların teslimatında yaşanan kuryeden kaynaklı sorunlarla ilgili olduğu görülüyor.
PEP’le hangi işlemler yapılabilir.
PEP müşterileri PEP uygulaması ve web sitesi üzerinden TL’nin yanısıra USD EUR GBP cinsi para birimlerinde hesap açılabiliyor. Döviz cinsi hesaplara şu aşamada diğer bankadan bulunan aynı cins vadesiz hesaplardan havale yapılabiliyor. Döviz alımı uygulama üzerinden şu aşamada mümkün değil. Bunun yanısıra sanal veya fiziksel kartlar ile pep hesaplarınızdaki bakiyeler ile pos cihazları ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde ödeme yapılabilir. Her alışverişten sonra numarası değişen tek kullanımlık pep visa sanal kartı ile internette yapacağınız alışverişlere ekstra bir güvenlik katmanı sağlamış oluyorsunuz.
Eğer fatura ödeme gibi bir ihtiyacınız varsa PEP hesabından fatura ödeyebileceğiniz kurumlar şimdilik sadece turkcell ve superonline ile sınırlı.
PEP hesaplarını diğer elektronik para hesaplarından ayıran bir başka özellik ise yurt dışındaki banka hesaplarına para gönderebilme alabilme imkanı buna ek olarak diğer PEP hesapları ile USD EUR GBP para gönderebilir alabilirsiniz.