Pegasus plus kart ekstreleri.

Doğru rakamı bulabilmek için birden fazla uçuş noktasına ait bilet rakamlarını inceledim ve karşılaştırma yaptım. Sonuç aynıydı: Yaklaşık 45 bolpuan 1 TL’ye denk geliyordu. Mevcut pegasus plus kartımın ekstresini incelediğimde ise sonuç eskisinden daha kötüydü. Bolpuan’ı TL’ye çevirdiğimde artık binde 2 değil, yaklaşık binde 1.8 kazanıyordum.
Peki çok daha avantajlı olduğu söylenen pegasus classic card’a geçersem durum ne olacak bakalım. her 100 TL’lik alışveriş 20 bolpuan demek. 45 Bolpuan 1 TL ettiğine göre, 1000 TL’lik bir alışverişten 200 bolpuan kazanıyorum da bu da pegasus uçak bileti alırken kullanmak üzere yalnızca 4.44 TL ediyor. Yani yeni pegasus classic kart aslında binde 4.44 kazandırıyor. Evet binde 1.8’den daha fazla kazandırıyor ama bolbol mu karar sizin. Sadece bu da değil. İlk çıktığından beri kart ücreti olmayan pegasus kart artık ücretli.
ING Pegasus bolbol classic kart’ın yıllık kart ücreti 59 TL, premium kart’ın ise 159 TL. Yeni kartların uçuş puanlarını dışında kazandırdığı diğer avantajlarla buradan bakabilirsiniz. Ben artık bu kartı kullanmamaya karar verdim ki yıllardır eşimin ek kartıyla birlikte tüm harcamalarımızı bu kart ile yapıyordum. Bunada en büyük etken yukarıda hesapladığım bilgileri ısrarla talep etmeme rağmen bankadan alamam oldu. Yeni karta geçiş için arandığımda bana şu anki mevcut kartımın bile ne kadar kazandırdığını söylemeyeceklerini çünkü banka ekranlarında bu bilgilerinin artık yer almadığını söylediler. Çok avantajlı diye lanse ettikleri yeni verilecek kartın binde kaç kazandırdığını sorduğumda ise sadece 100 TL’ye 20 bolpuan şeklinde paylaşabileceklerini ilettiler. Aslında kendim çoktan hesaplamış olmama rağmen, bu bilgiyi resmi olarak alabilmek için twitter üzerinden ING Turuncu destek hesabına bir şikayet mesajı gönderdim ve talebimi ilettim. İlgili departmandan ayrıntılı bilgi alıp bana döneceklerini söylediler. Talebim değerlendirildi ve yine maalesef bu bilgiyi veremeyeceklerini ilettiler.
Pegasus havayollarını sık kullanmama rağmen, bankanın puan sistemini müşteriyi bence yanıltıcı bir şekilde değiştirmiş olması, ısrarla istediğim bilgiyi vermeyerek şeffaflıktan kaçınması ve yıllardır kullandığım kart için artık benden kart ücreti talep etmesi ING’ye olan güvenimi kaybetmeme sebep oldu. Cebimde alışverişlerden çok daha iyi kazandıran, avantajlı kartlar var artık bunları kullanmam için bir sebep kalmadı. Günlük faiz kazandıran turuncu hesap’ı ise daha avantajlı rakiplerine geçerek zaten kullanmayı bırakmamıştım. Dolayısıyla hoşçakal İNG.