PCE endeksi yükseldi, piyasaların gözü imalat verilerinde.

Yeni bir hafta başlarken yatırımcılar ocak ayında %2,4 olan yıllık artışın şubat ayında %2,5’e yükseldiğini gösteren son kişisel tüketim harcamaları PCE endeks rakamlarını değerlendiriyor. Gıda ve enerji hariç çekirdek PCE fiyat endeksi aylık bazda %0,3 artarak federal rezerv başkanı jerome powell’ın şubat ayı için bu rakamın oldukça altında olması beklentisini aştı. Powell o zamandan beri son verilerin FED’in arzu ettiği sonuçlarla uyumlu olduğunu belirtti. Dikkatler şimdi institiue for supply management’ın ISM mart ayı fabrika faaliyet anketine çevrilmiş durumda ve bu anketin imalatın ağustos 2000’deki dot com balonu sonrası resesyondan bu yana en uzun düşüş dönemi olan 17. ay üst üste daraldığını ortaya koyması bekleniyor. Buna rağmen endeksin şubat ayındaki 47,8’den 48,4 e hafif bir iyileşme göstermesi bekleniyor ki bu aralık 2022’den bu yana en yüksek değer olacak. Ödenen fiyatlar bileşeninin bir önceki ayki 52,5 seviyesinden 52,6 ya yükselmesi beklentisi benzin ve gıda gibi kalemlerin maliyetlerinin arttığına işaret ederek mart ayındaki daha geniş kapsamlı üretici fiyat endeksi artışını yansıtıyor.
Piyasa katılımcıları ayrıca imalat sektörünün iş piyasasının sağlığını ölçmek için daha önce 45,9 olarak açıklanan istihdam alt endeksini de merakla bekliyor. İmalat sektörü tarım dışı bordrolu istihdamın %10’undan daha azını temsil etse de, daha geniş istihdam eğilimleri hakkında fikir verebilir.
Cuma günkü tarım dışı istihdam raporu öncesinde istihdam piyasasının sıklığına ve potansiyel ücret artışı göstergelerine ışık tutacak olan iş açıkları ve işgücü devir anketi JOLTS ile salı günü daha fazla işgücü piyasası verisi bekleniyor. Bugünün ilerleyen saatlerinde ABD piyasalarını etkileyecek önemli gelişmeler arasında mart ISM imalat anketi ile üç ve altı aylık hazine bonosu ihalelerinin sonuçları yer alıyor.