Pazarlık ederken kullanabileceğiniz 5 yöntem.

Biz türkler iyi pazarlık edebildiğiniz konusunda genelde övünürüz. İyi bir fiyata anlaştığımıza inandığımızda, hemen gidip tanıdıklarımıza bunu anlatmaktan geri durmayız. Fakat yine de fiyat düşürmek için pazarlık etmek söz konusu olduğunda, aramızda birilerinin “hiç pazarlık edemem, ben asla önermem, beceremem” dediğine şahit oluruz. Oysa pazarlık etmek çok zor birşey değildir.
İşte size birkaç ipucu:
Planınızı yapın ve doğru kişiyle konuşun
Her işte olduğu gibi burada da plan yapmak önemli. Bu planı yaparken konuşacağınız kişiye de doğru seçmek gerekiyor.
Diyelim ki bankanız kredi kartı yıllık aidatını zam yaptı ve çevrenizden bu ücreti iptal eden arkadaşlarının da tavsiyesiyle bankaya itiraz etmeye karar verdiniz. Eğer müşteri hizmetlerini arayıp, ilgili adımları tuşladıktan sonra müşteri temsilcisine ulaşıp bu ücretin iadesini isterseniz, muhtemelen ücretin yasal olduğuyla ilgili bir itirazla karşılaşacak veya temsilci tarafından ikna edileceksiniz. Ancak telefonu “kredi kartımı iptal etmek istiyorum” diye açarsanız, müşteri temsilcisinin sizi kaybetmemek adına insiyatif kullanarak ücretinizi iade etme veya düşürme ihtimali artacaktır.
Samimi bir şekilde indirim isteyin
Pazarlık sırasında yapılan en sık hatalardan biri de satıcının bir şey söylemesini beklemeden fiyat teklif etmektir. Bu durumda ürünü veya hizmeti çok daha ucuza alabilecekkken ağzınızdan çıkan fiyata almak zorunda kalırsınız.
Bunun yerine “eski müşterinizim, buna çok ihtiyacım var, bana nasıl bir indirim yapabilirsiniz.” veya “bir indirim yapın da ayağım alışsın.” gibi canayakın ve samimi ifadelerde olası indirim tutarı hakkında bir fikir elde etmeye çalışın. Sektörden sektöre değişmekle beraber, indirim tutarı hakkında bir fikir elde etmeye çalışın. inebileceğini unutmayın. Gerekirse çok düşük fiyat söyleyip, satıcının tepkisine göre teklifinizi azar azar yükseltin.
Çok istekli olduğunuzu bellli etmeyin
Çok sık yapılan hatalardan biri de satıcıya ürünü almaya çok istekli olduğunu belli etmektir.
“Şu fiyata verirsen kesin alacağım” gibi ifadeler zaman zaman işe yaramakla birlikte çoğu zaman ürünü çok beğendiğiniz için daha yüksek parayı da ödeyeceğiniz imajını yaratır. Ürünü satın almayı çalışmak yerine bırakın satıcı size ürünü satmaya çalışsın. Ürün veya servis hakkında daha ayrıntılı sorular yönelterek kafanızda soru işaretleri olduğunu, kararsız kaldığınızı karşıt tarafa belli edin. Satın almaktan kolayca vazgeçebileceğiniz düşüncesi satıcının fiyatı düşürmesinde etkili olacaktır.