Paramara mobil uygulaması.

PTT Şubelerinde bulunan veznelerden yatırılan tutarın %1’i kadar bir ücret kart bakiyesinden düşer.
PTT atm’lerinden kartınız kullanıp şifrenizi girmek suretiyle para yatırabilirsiniz. Yatırılan tutarın yine %1’i kadar bir ücret kart bakiyesinden düşer.
Migros, Tansaş ve Migros jet kasalarından 2 TL ücret ödemek suretiyle kartınıza para yatırabilmek yapılabiliyor.
ING Bank ATM’lerinden kartsız işlemler menüsünden ücretsiz olarak para yatırmak mümkün.
ING Bank mobil cüzdan çözümü olan paramara uygulamasında kartınızı tanımladıktan sonra bu cüzdana tanımladığınız diğer kredi kartları veya banka kartlarından ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz.
Paramara uygulaması kullanım deneyimimi başka bir yazıda anlatacağım.
Web sitesi veya mobil uygulama üzerinden ininal kartı bir TC kimlik numaras, cep telefonu ve email adresi ile kaydetmeniz durumunda senelik kullanım için üst limit 5000 TL’ye kadar çıkıyor.
Kartı alışverişerde kullanmak için bir şifreye ihtiyaç var. Şifre standart olarak kartın son dört hanesi. PTT AVM’lerinden bu şifreyi değiştirmek mümkün. İninal kart ile para çekmek şu aşamada mümkün değil, zaten olsa da muhtemelen komisyonlar nedeniyle çekmek mantıklı olmayacaktır. Zaten çekeceğiniz bir parayı ücretini verip, yükleyip tekrar ücreti mukabilinde çekmenin ne anlamı var değil mi.
İninal kart kullanabilmek için yaş sınırı 12 olarak belirlenmiş. Bu da ininal kartı, 18 yaşının altında çocukları olan ebevynler için, harçlıklarının en azından bir kısmı için ön ödemeli kartları kullanarak çocuklarının harcamalarını takip edebilme ve belli bir bütçeyle yaşayarak harcamalarını disipline etmelerine imkan vermesi açısından ideal bir ürün olarak öne çıkartıyor.
Bu amaca alternatif olarak ek kart kullanılmasını da tavsiye eden olacaktır, ancak kredi kartı kullanmanın 18 yaş gibi bir alt sınır olması ve kredi kartı ek kart limit ayarlaması gibi bazı ek önlemler içerdiğinden ve olmayan bir parayı harcama hissi uyandırdığından, gençlerin kullanımı için sonraki aşamalarda tavsiye ediyorum.
Ben ininal kartı yardımcımızın ev için yaptığı market alışverişlerine kullanması için tercih ediyorum. Kartla yapılan işlemleri ininal ve paramara mobil uygulamaları üzerinden takip edip, evdeki fişlerle mütabakatını yapabilme imkanı var. Para yüklemesini EFT ile veya paramara uygulaması üzerinden tanımlı kredi kartı veya banka kartı hesabından 3D secure kullanarak uzaktan ve ücretsiz yapıyorum. 3D secure işlemlerde online alışverişte kullanılması için benim cep telefon numaram tanımlı olduğu için sorun yok. Kart üzerinde yüksek bakiye tutmak yerine bakiye yüklemesini alışverişin yapılacağı gün uygulama üzerinden birkaç dakikada yapmayı tercih ediyorum. Bu da kart bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda olası riskleri etmemi sağladı.