Paramara – Bir mobil cüzdan çözümü.

Türkiye’de mobil cüzdan çözümleri arasında yer alan ING paramara düzenli olarak en uzun süredir kullandığım mobil cüzdan uygulaması. Daha iyi bir mobil cüzdan çözümü mutlaka vardır ama düzenli olarak kullanmama motive eden bir fayda sunuyor. Bir ön ödemeli kart çözümü olan ininal kart’a maliyetsiz yükleme yapmama izin veriyor. Üstelik bunu yaparken kredi kartımı kullanabiliyorum. Bu özelliği nedeniyle haftada bir veya iki defa mutlaka kullanıyorum. Bu frekansın ininal kart’ın uygulamasından çok daha fazla olduğunu belirtmeliyim.
Öte yandan nisan ayından bugüne kadar yaşadığım deneyimlerden yola çıkarak ürünün, ING bank tarafında sahipsiz bir ürün olduğunu ikna olmuş durumdayım. Bunun sebeplerini kısaca özetleyelim.
Başka banka kartına bağlı hesaptan ininal kart’a para transferinde yaşanan sorunun çözülmesi için iki aydan fazla süre geçti.
Bayram tatilinde uygulamanın çalıştırdığı servislerde yaşanan aksaklığın düzelmesi için 10 günlük bayram tatilinin sona ermesi gerekti.
Bayram tatilinde uygulamanın finansbank ininal kart’a tanımlama yapılmasında hala sonuç yok. Ürünün sahibi olsa bu bankalar ile görüşmeler yapılarak bir çözüm üretebilirdi.
Paramara’da aktif bir ıng bank mobil ve markafoni için bulunan kampanya dışında başka bir kampanya bulunmaması.
Halkbuki paramara’nın bir sahibi varken üründe öncü bir inovasyonla karşılaştık. Android telefonlarda temassız özelliğin kullanılması gibi ama sonrası gelmedi. Halihazırda ING Bank kredi kartı sahibi olmanız ininal kart’a yükleme amaçlı paramara kullanıyorsanız bir dez avantaj, çünkü uygulama buna izin vermiyor.
İllaki karta tanımlı bir vadesiz mevduat hesabı olmasını zorunlu kılıyor. Demek ki ING bank dağıttığı kredi kartlarında aktivasyon diye bir endişe taşımıyor.
Paramara ile başkasına para gönderme işlemini henüz deneyimlemedim, zira kartıma ait bir açık hesap zorunluluğu var. ING Bank ile o seviyede bir beraberlik kurmak istediğime emin değilim. şahsi görüşüme göre doğru hedefleme yapılırsa şahsa para göndermek fonksiyonu yerine ininal kart veya herhangi bir tekrar kullanımı mümkün ön ödemeli karta para göndermek üzerine fayda sunmaya devam ederlerse, bu ölüme terkedilmiş ürünü tekrar canlandırıp hayata fayda sunmaya geçirebilir ve rekabeti karıştırabilirler.
Unutmamak lazım ortalıkta dolaşan 18 yaşın altında ve akıllı telefon sahibi bir sürü genç var. İninal kart bu gençlere online oyunların yanı sıra apple store ve google play store üzerinden uygulama, içerik ve film almalarına imkan veriyor. Paramara da ebevynlere de bu kartlara ücretsiz hatta kredi kartından yükleme yapmaları ING Bank kartları hariç ve yapılan harcamaları takip etmelerine imkan veriyor.