Para biriktirme disiplini.

Bende para biriktirme disiplini yok.
“Ben elimde para tutamıyorum abi geleni harcıyorum, tüm maaşım kredi kartına gidiyor.
Sıkça duyduğum cümlelerden bir tanesi de bu. Biliyorum ki bunu söyleyen arkadaşım ben ne kadar “disiplinli ol bari her ay maaşının şu kadarını çek, vadeli hesaba koy, hiç olmazsa enflasyon yüzünden değer kaybetmesin” diye bir yerimi yırtsam da bunu yapamayacak hatta bir de kazandığı onca paraya, rağmen kredi kartı borcunu zamanında yatırmayı unutup faiz ödeyecek. Aslında gelen paranın hemen harcanmasında kredi kartının rolü çok büyük, çünkü bankada hiç para çekmeden ay sonuna kadar para harcamanıza izin veriyor. Ay sonunda bir bakmışız ki taksitler birikmiş, limit aşılmış, önceki aya ait ödenmemiş borçtan gelen faiz iyice şişmiş.
Şimdi gel de para biriktir.
“Her ay bir çeyrek altın al, dolar al dursun bir kenarda, kumbara al bozlukları koy” gibi öneriler bile gerçekleştirmesi çok kolay olmalarına rağmen birikim motivasyonu ve disiplin isterler.
kredi kartıyla para biriktirmek.
Tam bu noktada biriktirme disiplini olmayan veya bankadaki hesabından para çekip yatırıma yönlendirmeyen kişiler için kredi kartı aslında bir çözüm olabilir.
Bankanıza vereceğiniz talimatla, her ay belirli bir miktar aynı bir alışveriş gibi otomatik olarak kredi kartınızdan kesilir ve sizin için hiç birşey yapmadan birikim hesabınıza aktarılabilir.
Bunun için tek yapmanız gereken bir seferliğine şubeye gidip hesap açtırmak ve kredi kartınızdan ödeme talimatı vermek. Bunu yapabileceğiniz bazı bankalar ve yatırım ürünleri şunlar.
Birikim hesapları
Garanti harcadıkça biriktiren hesap harcadıkça biriktiren hesap ile kredi kartı harcamalarınız üzerinden her ay belirlediğiniz oranda birikimi, gelecek hesabınız veya hedefli biriktiren hesabınızda değerlendirebilirsiniz. Birikim tutarınızı kredi kartı ekstresinden takip eder, kolayca ödersiniz. Harcadıkça biriktiren birikim tutarını %1 %5 veya %10 olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca maksimum birikim tutarı tanımlayarak kartınızdan aktarılacak tutar için üst sınır belirleyebilirsiniz.
ING biriktiren turuncu hesap vadesiz hesabınızdan veya ING kredi kartınızdan düzenli birikim talimatı vererek, ING turuncu hesap’ta düzenli birikim yapabilirsiniz. ING bonus card ve ING pegasus kart’tan verilen talimatlarda belirlenen tutar minimum ödeme tutarında eklenir ve kredi kartının son ödeme tarihinde ING turuncu hesapa aktarılır.