Özel bankacılıkta inovasyon ödülü.

Türkiye’de ilk özel bankacılık hizmetini hayata geçiren Yapı Kredi private banking ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Son dönemde dünyada kullanımı yaygınlaşan davranışsal finans teorisini türkiye’de seyir defteri ürünü ile uygulamaya başlayan banka, bu ürünü ile PAM dergisi’nin özel bankacılıkta inovasyon ödülünü kazandı.
Banka, başlattığı bağış danışmanlığı hizmet ile de filantropi alanında en iyi hizmet veren banka olarak seçildi.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi özel bankacılık ve varlık yönetimi pazarlama ve ürün yönetimi direktörü imre tüylü, türk bankacılık sektörüne sanat, vergi ve miras danışmanlığı kavramlarıyla tanıştıran kurum olarak sektörde yine bir ilk olan bu yeni hizmetlerini saygın kuruluşlar tarafından kurum olarak sektörde yine bir ilk olan bu yeni hizmetlerini saygın kuruluşlar tarafından tescillenmesinin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Koç üniversite’nin akademik katkısı ve tübitak desteğiyle gerçekleştirilen seyir defteri projesinin türkiye’de davranışsal finans yaklaşımının risk ölçümüne dahil edildiği ilk uygulama olduğunu aktaran tüylü, müşterilerinin 18 sorudan oluşan finansal davranış form’una verdiği yanıtları ve bankaları ile temasa geçtiği ilk andan itibaren yaptığı tüm finans tercihlerini harmanlayarak finansal davranışlarının özetini çıkardıklarını, sonrasında ise bir “müşteri karnesi” oluşturduklarını ifade etti.
Amaçlarının daha özel ve çok daha verimli bir hizmet sunabilmek, müşterilerini kendilerinden bile daha iyi tanımak olduğunu vurgulayan tüylü, sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’yi ilk filantropi danışmanlığı hizmetiyle tanıştıran banka olarak PAM ödülleri ile filatropi alanında en iyi hizmet veren banka seçilmek bizler için çok anlamlı. TÜSEV ile beraber yürüttüğümüz filantropi danışmanlığı’nda amacımız müşterilerimizi etkili ve sürdürülebilir bağışcılığa teşvik etmek. Bu hizmeti talep eden özel bankacılık müşterilerimizi, danışmanlarımız aracılığı ile bağış yapmak, vakıf kurmak, çeşitli projeleri desteklemek gibi konularda ilgili yerlere yönlendiriyoruz. Filantropi danışmanlığı hizmetimiz ile müşterilerimiz dilerlerse, bağışlarının takibini yaparak, hangi alanlarda harcandığı konusunda düzenli olarak rapor talep edebiliyor. Böylelikle müşteri ihtiyaç ve beklentilerini anlayarak, onlara bu beklentilerine uygun bir şekilde bağış yapabilecekleri doğru alanları işaret ediyoruz.”