Otomotivde ÖTV, Konutlarda KDV.

Resmi gazetede bugün yer alan kararname ile otomotiv sektöründe özel tüketim vergisi ÖTV ile 150 metrekare üzeri lüks konutlarda katma değer vergisi KDV oranı indirilmiş oldu. Resmi gazete’de yer alan diğer bir bakanlar kurulu kararnamesi ile bankalar ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici kredilerinde kaynak kullanımını destekleme fonu KKDF kesintisi oranı yüzde 10 olarak belirlendi.
15 haziran’a kadar uygulanmak üzere, net alanı 150 metrekare ve üzeri konut teslimlerinde KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanacak. Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu karar kapsamında teslim ettikleri konutlar nedeniyle yüklendikleri vergiler dahil edilmeyecek.
Kararname kapsamında 15 haziran’a kadar uygulanmak üzere, binek araçlardan motor silindir hacmi 1.600 cm3’ü geçmeyenler için yüzde 18 1.600 cm3 – 2.000 cm3 ‘ü geçmeyenler için yüzde 54 2.000 cm3’ü geçenler için yüzde 80 oranında ÖTV ödenecek. ÖTV oranı otobüs için sıfırlanırken, midibüs yüzde 1, minibüs için yüzde 2 oranında uygulanacak. Motosikletlerin silindir hacmi 250 cm3’ü geçmeyenlerden yüzde 11, bu motor hacminin üzerindekilerinden ise yüzde 32 oranında ÖTV alınacak.
Otomotiv sektörü ve inşaat sektörü ülkemizin lokomotif sektörleri olarak adlandırılabilir. Uzun zamandır bu iki sektörü hayata döndürecek önlemlerin alınması bekleniyordu ancak yerel seçimlerin telaşına kapılmış hükümet, bu önlemleri almakta gecikince, her iki sektörde bir koma durumu sözkonusu oldu.