Opsiyon borsası ve aracı kurumlar.

Ayrıca, vadeli işlemler ve opsiyon borsası’nda VOB yapılacak işlemlerde aracı kurumlar ve bankaların yanısıra SPK tarafından yetkilendirilen vadeli işlemler aracılık şirketlerinden de hizmet almak mümkündür.
Söz konusu şirketlerin iletişim bilgilerine SPK’nın ve VOB’un web adresinden ulaşabilirsiniz.
Aracı kurum seçerken ve hesap açarken nelere dikkat edilmeli ?
İşlem yapmayı düşündüğünüz aracı kurumun SPK tarafından yetkilendirilmiş olduğundan emin olun.
Aracı kurumdan talep ettiğiniz hizmetlerin ne olduğunu belirleyin.
Birden fazla kurumla talep ettiğiniz hizmetlerin ne olduğunu belirleyin.
Hesap açmadan önce talep edilen ücretleri ve komisyonları öğrenin.
Hesabınıza ilişkin tüm bilgileri dikkatlice gözden geçirin ve herhangi bir belge imzalamadan önce anladığınızdan emin olun.
Finansal hedeflerinizi düşünerek, ne kadar yatırım yapacağınıza ve ne kadar getiriye ihtiyaç duyduğunuza karar verin.
Hedeflerinize ulaşmak için alabileceğiniz risk düzeyini gerçekçi bir şekilde belirleyin. Yatırım yapmak istediğiniz tutarı kaybetmeyi göze alıp almayacağınızı kendinize sorun. Her bir yatırım aracının özelliklerini, yatırım stratejinize uyup uymadığını teddütte yer vermeyecek şekilde anlamaya çalışın.
Aracı kurumunuzu seçtikten sonra bu kurum ile bir sözleşme imzalamanız gerekir. Bu sözleşmenin konusu, aracı kurumdan alacağınız hizmetlere göre değişecektir.
Eğer menkul kıymet alım satımı yapacaksanız, ” alım satıma aracılık çerçeve sözleşmesi ”
Eğer portföyünüzü aracı kuruma yönettirecekseniz, “portföy yönetim sözleşmesi” Eğer portföyünüzü yönettirmeyip sadece yatırımlarla ilgili tavsiyeler alacaksanız, “yatırım danışmanlığı” sözleşmes,
Eğer repo/ters repo yaptıracaksanız, ” repo ve ters repo sözleşmesi “
Eğer kredili menkul kıymet alım satımı yapacaksanız, ” kredili menkul kıymetler sözleşmesi “
Eğer açığa satış yapacaksanız, ” açığa satış çerçeve sözleşmesi “
Eğer menkul kıymetleri ödünç alıp verecekseniz, “menkul kıymetlerin ödünç işlemi çerçeve sözleşmesi”
Eğer İMKB endeksleri, döviz, altın, emtia ve faize dayalı vadeli işlem yapacaksanız, “vadeli işlem sözleşmesi” yapmanız gerekir.
Bu sözleşmelerde bulunması gereken asgari koşullar sözleşme türüne göre değişmekle beraber, hepsinde sözleşme tarafları yatırımcı olarak siz ve hizmeti veren kurum olarak aracı kurum yer almaktadır.
Sözleşmelerdeki kimlik bilgilerinizin, vergi kimlik numaranızın ve yazışma adresinizin doğru olmasına özen göstermeyi unutmayın.
Çok dikkatli olarak sözleşmelerde yazanları okumalısınız, çünkü bu sizin hesabınızla ilgili kanuni haklarınızı etkileyebilir. Yeni bir hesap anlaşmasını şartlarını tamamen anlamadan imzalamayın Yatırım uzmanının size sözlü olarak söylediği, fakat sözleşmede yer almayan şeylere inanmayın. Aracı kurumla sözleşme yaptıktan sonra bir örneğini almayı unutmayın ve bu örneği kolayca bulabileceğiniz bir yerde saklayın.