Online alışveriş web sitesi ne kadar güvenli.

İnternette alışverişin en büyük motivasyonu daha avantajlı fiyattır. Ancak her avantajlı fiyat sunan web sitesinin iyi niyetli olduğunu söylemek maalesef imkansız. Ürünün fiyatı kadar, satan web sitesinin şöhreti çok önemlidir. Daha önce alışveriş yapmadığınız veya yakın çevreniz tarafından online alışveriş için tercih edilmemiş web sitelerinden alışveriş yapmaktan kaçının.
İşlem yaptığım bilgisayar ne kadar güvenli.
Günümüzde internette gezinen araçların konfirgürasyonu çoğunlukla standart. Örnek vermek gerekirse, sitemize gelen ziyaretçilerin %90’ı windows işletim sistemi kullanıyor. Yine bu ziyaretçilerin %60’ı ise tarayıcı olarak internet explorer’ı tercih ediyor. İnternet kullanımında hakim standartlar hackerların da bu kitleyi kendilerine hedef seçmesine yol açıyor. Bu yüzden online alışverişleri bu yaygın standartların dışında gerçekleştirmek önemli. Yani windows işletim sistemimiz varsa, online alışveriş için internet explorer dışında bir tarayıcı firefox safari chrome tercih edebilirsiniz.
Kişiler ne kadar dikkatli veya tecrübeli olurlarsa olsunlar, alışveriş sırasında kullandıkları bilgisayarlardaki bilgiler, onu kullanan kişilerin ziyaret ettiği bir site, açtığı bir dosya veya sosyal medya da açtığı bir link yüzünden kötü niyetli kişilerin erişimine açık olabilir.
Bu yüzden evinizde kullandığınız bilgisayarlarda tanımadığınız kişilerden gelen veya tanıdığınız kişilerden gelen şüpheli dosya ve linkleri açmaktan kaçının. Güncel bir virüs programı kullanmak bilgisayarın güvenliği için önemli bir ihtiyaçtır. Ayrıca alışveriş yaparken işlemlerinizi genel kullanıma açık internet kafelerde yer alan terminallerden yapmaktan kaçınmak da gerekiyor. En iyisi bu tür alışverişleri iş yerinizdeki bilgisayardan yapmak, ama günümüzde birçok işyeri mesai verimliliğinini sağlamak adına bu siteleri erişimi engelledikleri için, bu imkan ne kadar insan için uygun tam olarak kestirmek mümkün değil maalesef.