Ödeme sistemlerinin ilk açık API servisi ininal’dan geldi.

İninal bankaların ciddi bir varlık gösteremediği veya herhangi bir sebepten göstermek istemediği ön ödemeli kart pazarının en önemli oyuncularından biri. Geçtiğimiz aylarda paylaştığım bu yazıda dile getirdiğim beklentilerimi boşa çıkarmayacak farklı bir hamle ile ödeme sistemlerinde bir ilke imza atmış oldu. İninal boşa çıkarmayacak farklı bir hamle ile ödeme sistemlerinde bir ilke imza atmış oldu. İninal açmış olduğu API platformuyla hesap, debit mastercard oluşturma, bakiye yüklemesi, para transferi, ve toplu ödeme yapmak gibi işlemlere imkan tanıyor.
İninal’ın bu hamlesinin ne gibi etkileri olur.
İninal açık API paylaşımıyla sunduğu işlem seti ile kendine yeni bir satış dağıtım kanalı açmış oldu. Özellikle n11.com ve gittigidiyor.com gibi sanal çevirim için pazar yerlerine kredi kartı veya banka kartı sahipliği bulunmayan gençlik ve öğrenci bankacılığı segmenti gibi potansiyel müşteriler, birkaç dakikada tek kullanımlık veya ininal üzerinden kayıt olmaları durumunda çok kullanımlık ön ödemeli kart yaratma imkanına sahip olacaklar. Her iki platformda bir ön ödemeli kart yaratmak için gerekli müşteri bilgilerine doğal olarak sahip olmaları nedeniyle kolayca bir ödeme alternatifi yaratabilecekler. Bu becerinin tamamlanan satış işlemlerini arttıracağına hiç şüphe yok. Ayrıca sahibinden.com veya letgo gibi ikinci veya birinci elden ürün alım satımına imkan tanıyan platformlar da kolayca banka hesabına ihtiyaç olmaksızın para transferine imkan sağlayacak altyapıyı kullanımlarına imkan sağlamış olacaklar. Doğru iş birlikleriyle kendi müşteri tabanını halihazırda iki milyonun üzerinde ininal kart var kısa sürede birkaç misline arttırma potansiyeli oluşuverdi.
Bu uygulama ininal’a en büyük rakibi olan ön ödemeli kart piyasasının en büyük oyuncusu belbim’i yani akbil kartlar ciroda olmasa da adetsel olarak yakalayabilmenin yolunu açıyor. Yukarıda bahsettiğim modeller oturduğunda e-ticaret alanında birçok girişimin kendilerine ek ciro fırsatı getirecek bu gelişmenin ciroyu da oldukça pozitif geliştireceğine inanıyorum.
Öte yandan bu gelişme çok uzun bir süredir ivmesini kaybetmiş olan paramara için sonun başlangıcı anlamına gelebilir. Mevcut motivasyonlarla geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme yaptılar ve paramara ön ödemeli sanal kartı çıkardılar. Zavallı ürün bu gelişmeden sonra adını duyuramadan türk bankacılığının finansal ürünler mezarlığında kısa sürede yerini alırsa hiç şaşırmam.