New york borsasında pozitif seyir izlendi.

FED’in faiz kararıyla birlikte ABD’de makroekonomik verilerden alınan sinyaller ülke ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceğine ilişkin öngörüleri desteklerken new york borsasında da pozitif bir seyir izlendi. New york fed kasım ayına ait tüketici beklentileri anketi’nin sonuçlarını yayımladı. Buna göre, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi kasımda yüzde 3,4 ile nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesine indi. ABD’de açıklanan tüketici fiyat endeksi TÜFE kasımda aylık bazda değişim göstermeyeceği yönündeki piyasa beklentilerinin aksine yüzde 0,1 artarken yıllık bazda yüzde 3,1 artışla öngörüler doğrultusunda gerçekleşti. Yavaşlamaya devam eden yıllık enflasyon 5 ayın en düşük seviyesini kaydetti.
Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE ise beklentilere paralel kasımda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 4 arttı. Bu dönemde çekirdek enflasyon yıllık bazda 2 yılın en düşük seviyesinde kalmaya devam etti.
Ülkede üretici fiyat endeksi ÜFE kasımda aylık bazda değişim göstermezken yıllık bazda yüzde 0,9 artışla beklentilerin altında kaldı. Öte yandan söz konusu enflasyon verilerinin ardından ABD’de S&P 500 endeksindeki dalgalanmayı gösteren ve korku endeksi olarak da bilinen VIX endeksi 4 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD’de perakende satışlar ise kasımda azalış beklentilerinin aksine aylık bazda yüzde 0,3’lük artış kaydetti. Ülkede, ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 9 aralık ile biten haftada 202 bine düşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Fed new york şubesi’nin açıkladığı imalat endeksi, aralıkta eksi 14,5’e düşerek imalat sektöründe daralma yaşandığını gösterdi. ABD’de sanayi üretimi ise kasımda aylık bazda yüzde 0,2 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Ülkede ABD’de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi PMI aralıkta aylık 1,2 puan azalarak 48,2 ile 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. Söz konusu gelişmelere geçen hafta new york borsasında haftayı nasdaq endeksi yüzde 2,85 S&P 500 endeksi yüzde 2,39 dow jones endeksi ise yüzde 2,92 yükselişle tamamladı.