Nefes kredisi’nde ikinci adım.

KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla yıllık 9,9 faiz oranıyla, TOBB ve bağlı odalar aracılığıyla kullandırılan nefes kredisi’nde ikinci etap başlıyor. İkinci etapta krediye aracılık edecek banka sayısının 6-7’ye yükselmesi ve faizin yine piyasa koşullarının altında belirlenmesi bekleniyor. Ancak piyasa faizinin yüksek olması sebebiyle bunun gerçekleşebilmesi için sübvansiyon sisteminin de devreye girebileceği ifade ediliyor.
Başbakan binali yıldırım, bir süre önce yaptığı açıklamada faiz ve enflasyonun çift haneli olmasından rahatsız olduklarını belirterek, bunun tek hanelere, mümkünse yüzde 7 gibi seviyelere inmesi gerektiğini, bu kapsamda alınacak önlemler paketini de mart ayında duyuracaklarını açıklamıştı.
Dünya’nın edindiği bilgilere göre projenin de mart ayında duyuracaklarını açıklamıştı.
bankalar da bunun 10 katı kadar kredi kullandıracak. Örneğin odalar ve TOBB’un bu iş için tahsis edeceği kaynak 100 milyon lira olursa, bankalar bunun 10 katına karşılık gelen 1 milyar liralık kredi hacmi açacak. Ayrıca birinci nefes kredisi için sadece iki banka aracılık ederken, ikinci etapta banka sayısının 6-7’ye yükselmesi bekleniyor.
Faiz yine piyasanın altında olacak
Edinilen bilgilere göre, nefes kredisi’nin ilk etabında yüzde 9.9 ile piyasanın altında belirlenen faiz oranı, ikinci etapta yine günün koşullarına göre piyasa faizinin altında olacak. Kredinin kapsamı, faiz oranı, şirket bazında kullandırabilecek üst limite ilişkin bilgiler başbakan binali yıldırım’ın da katılacağı bir toplantıyla duyurulacak. Bu kapsamda kullandırılacak krediler için yine kredi Garanti fonu kefalet verecek.
İlk nefeste 2.6 milyar lira
KOBİ’lerin nakit ihtiyacının giderilmesi için 2016 yılı aralık ayında başbakan binali yıldırım tarafından TOBB başkanı rifat hisarcıklıoğlu ile birlikte duyurusu yapılan nefes kredisi için TOBB 365 oda ve borsa ile birlikte toplam 500 milyon liralık mevduatını tahsis etmişti. Bunun karşılığında yaklaşık 80 bin firma için 5 milyar liralık kredi hacmi yaratılırken, 27 bin firmaya 2.6 milyar lira kredi kullandırılmıştı. Burada TOBB ve odalar, mevduatlarını belirlenen yüzde 9.9’luk faizin daha altında üyelerine kullandırılmak üzere bankalara tahsis etmişti. Firmalara 50 bin ile 150 bin lira arasında değişen üst limitle kredi kullandırılmıştı. Birinci nefes kredisinde destek üst limitinin 150 bin lirayla sınırlandırılmasının özellikle sanayi odaları üyelerinin talebini azalttığı kaydedilirken, 5 milyar liralık kaynağa rağmen kullanımının 2.6 milyar lirada kalması bu sınırlandırılmaya bağlanıyor.
Sistem nasıl işliyor.
TOBB üyesi KOBİ’ler nefes kredisine başvurmadan önce bağlı bulundukları oda veya borsaya giderek, faaliyet belgesi alıyorlar. Bu belgeyle birlikte ziraat bankası veya denizbank’a başvuracak olan şirketler, değerlendirme sürecinin olumlu sonuçlanması halinde krediyi kullanacaklar. Bu krediler için kredi garanti fonu hazine’nin ayırdığı kaynaktan kefalet sağlıyor. Kredilerin değerlendirme sürecinde TOBB veya bağlı bulunulan odaların bir fonksiyonu olmuyor.