Nefes aldıran kredi’ye 4 günde 4 bin başvuru.

TOBB’un üyelerine yüzde 9.9 faizle KGF aracılığıyla kullandıracağı nefes kredisi için rekor başvuru geldi. Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, 25 yılda 24 bin KOBİ’ye ulaşan KGF’nin nefes kredisi kapsamında 4 günde 4 bin başvuru aldığını söyledi. Gergerli, Avrupa Yatırım Fonu hibesi ile suriyeli mültecilerin etkilediği illerde faaliyet gösteren KOBİ’lere indirimli kredi kullandırılacağını bildirdi.
Ekonomi muhabirleri derneği’nin sohbet toplantısına konuk olan KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, kurumun faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.
TOBB’un girişimiyle başlayan, ASO ATO gibi odaların da katıldığı ve KOBİ’lere yüzde 9,9 faizle kullandırılacak nefes kredisine çok yoğun talep geldiğini belirten gergerli, bu kapsamda toplam 80 bin başvuru öngörüldüğünü ifade etti.
İsmet gergerli, “iki ay içerisinde talebin sonuçlanmasını bekliyoruz. Bunun içinde gerekli altyapıyı kurduk. İnsan kaynaklarında değişiklik yapmadık. Teknoloji ve süreç yönetimiyle karşılayabilecek durumdayız.” dedi.
Halen yüzde 18’lere kadar ulaşan finansman maliyetinin KOBİ’ler için yarı yarıya azaldığını belirten gergerli, 50-100 ve 150 bin liralık paketler halinde kredi kullandıracağını ifade etti.
250 milyar liralık kredi
KOBİ’lere rahatlatacak ekonomi koordinasyon kurulu’nda EKK alınan kararın ardından, kefalet desteğinde 2 milyar liralık limitin 25 milyar liraya çıkarıldığını aktaran gergerli, bunun çarpan etkisiyle birlikte 250 milyar liralık kredi hacmi oluşacağını söyledi. Bununla bankaların risk prim ve sermaye yeterlilik rasyosuyla ilgili de sorunları ortadan kalkacağını dile getiren ismet gergerli, hazırlanacak yeni bakanlar kurulu kararı’nın ardından sistemin devreye gireceğini kaydetti. Mevcut durumda 20 milyar liralık kredi oluşturabilecek kefalet limitleri bulunduğunu söyleyen ismet gergerli, “bunun 4 milyar lirasını kullandırdık, 16 milyar liramız var.” şeklinde konuştu.
Kredi onayını 1 haftaya düşürdü
KGF’yi bu yılın ocak ayından itibaren yeniden yapılandırdıklarına değinen gergerli, “KGF’nin kurumsallaşması ve altyapısıyla ilgili hazırlık süreci başladı ve devam ediyor. Bir banka kadar güvenlik sistemleri olan ciddi yatırımlar yapan bir yapıya kavuşturduk. Teknolojiyi kullanan güvenlik sistemleri olan ciddi yatırımlar yapan bir yapıya kavuşturduk. Teknolojiyi kullanan bir yapı kurduk. ocak 2016’da kredi başvurusunda 35-40 gün içerisinde karşılık veriyorduk. Şimdi maksimum 7 gün içerisinde yanıt verip sonuçlandırıyoruz.” dedi.
Kurumun kredi komitesinin yapısını da değiştirdiklerini belirten ismet gergerli, “süreçlerdeki bize göre eksik yanlış olanları düzeltmeye başladık. Kredi komitesi yapısı hazine’nin beş üyesi var. Genel müdür doğal üye hazine banka kosgeb tobb temsilcisi var. Hazine’yi temsil eden üyenin veto hakkı var. hayır derse kredi tahsis olmuyordu. Yeni yapıda bankalara güvenen bir kurgu yaptık. Yeni yapıda portföy garanti yapısını kurduk.” değerlendirmesinde bulundu.
“İhracata yeni destek mekanizması”
KGF Genel müdürü gergerli, gazetecilerin ihracatçılara sağlanacak kredilere ilişkin sorusuna “kendi özkaynağımızla verdiğimiz kefaletle eximbank’a kefalet veriyorduk. Yeni yapıda ihracatçıların finansmanı içinde yeni yapı kuruldu. Hazine garantili eximbank kredilerinde kendi kanalımız ve bankalar üzerinde kredi sağlayacağız.” yanıtını verdi.
Suriyeli göçmenlere düşük faizli kredi Suriyeli göçmenlerin en fazla yaşadığı 9 şehirdeki KOBİ’lere düşük faizli kredi kullandırması konusunda da bankalarla görüştüklerini dile getiren ismet gergerli, avrupa yatırım fonu’nun bu kapsamda 3 milyon euro hibe desteği sağladığını, bunu da kredinin maliyetini düşürmek için kullanacaklarını söyledi. Gergerli, “Suriyelilerin yoğun giriş yaptığı antakya ve gaziantep başta olmak dokuz şehirde kredi desteği verilecek. Proje kapsamında birkaç banka ile anlaşılacak.
KOBİ’lere kredi vermeleri istenecek. Üst limiti 75 bin lira olacak kredilerde problem olursa onu KGF karşılayacak.” ifadelerini kullandı.