Neden kredi alamıyorum.

İster kredi için, ister kredi kartı için başvuru yapın. Ürünü kullanabilecek duruma gelmeden önce başvuru yaptığımız kurumun kredi değerlendirme sürecinden geçmeniz gerekecektir. Bugünkü makalemizde son zamanlarda yaptığı başvuruları reddedilen ziyaretçilerimizden gelen “neden kredi alamıyorum” ve en önemlisi ” nasıl kredi alabilirim ” sorularına yanıt vermeye çalışacağız.
Neden kredi alamıyorum.
Tüketicilerin “Neden kredi alamıyorum.” sorusuna bankalar tarafından en basit şekilde “Başvurunuz kurumun kredi politikalarıyla uyumlu bulunmamıştır.” veya buna benzer bir yanıt verilir. İşte size, kesinlikle aydınlatıcı olmaktan uzak bu açıklamanın arkasında yer alan en sık rastlanılan red nedenlerinden bir kaçı, Başvuru kabul edilmemiştir. Çünkü;
Başvuru sırasında düzenli bir gelir beyan edilmiş, Ancak başvuru sahibi geliri belgelemeye üşenmiş ve başvurusuna bordro veya maaş yazısı eklememiştir. Gelir belgelenmiş, ancak başvuru sahibinin istediği kredi tutarıyla geliri arasındaki uyumsuzluk vardır. Yani başvuruyu değerlendiren kurum, başvuru sahibinin gelecek yıllarda sahip olacağı gelirlerle alacağı krediyi geri ödeyememe olasılığının yüksek olması yönünde bir kaanate sahip olmuştur.
Gelir belgelenmiş, ancak başvuru sahibi hakkında KKB veritabanında yapılan sorgulamada kişinin halihazırda başka kredileri bulunduğundan, başvuruyu değerlendiren kurum yeni bir kredi açmayı riskli bulmuştur.