Nakit kredi ve borç transfer kredileri.

Borç transfer kredileri, kamuoyunda nakit kredi veya ihtiyaç kredisi olarak da geçen kredilerle temelde aynı özelliklere sahip bir üründür. Standart bir ihtiyaç kredisi formu için gereken başvuru formu, kimlik belgesi fotokopisi, ikamet edilen adresi ve sahip olunan geliri bordro vs. destekleyen bir belge istenir. Borç transferi kredilerinde özel olarak, başvuru sahibi tarafından alınacak krediyle kapatılması planlanan borçların detayı da istenir. Yani kredi kartı ise kredi kartı numarası, bireysel krediyse krediye ait hesap numarası ve borç bakiyelerinin detaylandırılmış bir listesini belirtmek gerekir.
Borç transferi kredisi kullanmanın tüketiciler sağlayabileceği bazı faydaları saymamız gerekirse,
Birden fazla bankada bulunan dağınık borçları tek bir çatı altında toplamaya imkan verir. Bu tek bir ödeme tarihi demektir. “Hangi borç ödemesi ne zamandı?” diye düşünürken zaman ve enerji harcamazsınız.
Piyasa koşulları ve hangi tüketici finansmanı ürünlerinin yapılandırılacağına bağlı olarak dağınık halde bulunan borçları daha hesaplı bir faizle ödeme imkanı ortaya çıkacaktır.
Eşit taksitlerle geri ödeme yapmak, ödemeler zamanında yapıldığında geleceğe yönelik daha sağlıklı planlar yapmaya imkan verir.
Bunlar borç transferi denince aklımıza ilk gelen faydalar. Tabii bu madalyonun bir de diğer yüzü var. Bankalar ve diğer kredi veren kurumlar tüketicilere borç transferi fırsatını sunarken en büyük motivasyonları para kazanmaktır. Dolayısıyla faiz oranları daha avantajlı olabilir ancak dosya masrafı, tahsis masrafı, hayat sigortası gibi maliyetler ödemeniz gerekebilir.