Nakit avans limiti toplamı.

Kredi kartında limitin yanı sıra bir de nakit avans limiti vardır. Nakit avans bu limite bağlı olarak çekilir. Ortalama bir kredi kartında nakit avans limiti kredi kartı limitinin yarısı kadardır ve bu toplam limitin içinde yer alır. Acil nakit ihtiyaçlarının dışında kredi kartı nakit avans kullanımını çok tavsiye etmiyoruz.

Kredi kartı dönem borcu
Kredi kartı ile yapılan harcamalar bankalar tarafından kart sahiplerine kredi kartı hesap özeti ile tebliğ edilir. Ekstreler fiziksel olarak posta aracılığıyla veya e-posta ile gönderilebilir. Günümüzde arşivleme ve normal postanın adrese ulaşım performansı nedeniyle e-posta tercih ediliyor.

Kredi kartı hesap özetinde yer alan “dönem borcu” yazan tutarının hepsini son ödeme tarihine kadar yatırmanız durumunda faiz ödemezsiniz. Bu tutarın altında yaptığınız her ödeme sonucunda faiz ödemek zorunda kalırsınız. Kredi faiz hesaplaması nasıl olur diye merak edenler için bu yazımızı öneriyoruz.

Yeni düzenlemeye göre bir takvim yılı içinde üç kere üst üste kredi kartı dönem borcunun %50’den azını yatıran kart sahiplerinin yasal düzenlemeler çerçevesinde kartları nakit avans işlemine kredi kartı limitini de arttırmaz. Kredi kartı hesap özetinde yer alan asgari ödeme tutarı kart sahibinin kredi kartı son ödeme tarihine kadar yatırması yapması gereken asgariyi ödemeye gösterir.
Asgari ödeme tutarından az bir ödeme yapıldığında kredi kartı gecikme durumu başlar. Kredi kartı hesap özetinde belirtilen asgari tutarı kredi kartınızın limitine göre farklılık gösterir. Limiti 15 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarının asgari ödeme oranı dönem borcunun yüzde 25’ine denk gelirken, bu tutar kredi kartı limiti yükseldikçe kademeli olarak artar.