Müşteriler için iki kredi paketi uygulanacak.

Türkiye bankalar birliği TBB bankacılık sektörünün salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşterilere iki kredi paketi uygulamaya aldığını bildirdi.
Türkiye bankalar birliği TBB çek ödeme destek kredisi ve kredi desteği hakkında yazılı açıklamada bulundu.
Açıklamada koronavirüs salgının istihdam üretim, ticaret ve ödeme sistemine olası etkilerini en az düzeyde tutmak amacıyla uygulamaya alınan ekonomik istikrar kalkanı tedbirlerinin sağlıklı olarak işlemesi ve ekonomik faaliyetin desteklenmesi için bankacılık sektörü tarafından uygulamalar başlatıldığı belirtildi.
Hazine destekli, kredi garanti fonu KGF kefaleti ile başta kobi’ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin, bugüne kadar gerçek ticari işlemlerine dayalı olarak keşide ettikleri ve edecekleri çeklerinin ödenmesi amacıyla, her bir banka tarafından ayrı ayrı belirlenmek üzere tahsis edilen limitler dahilinde kredi kullandırmaya devam edileceği bildlirilen açıklamada, çek ödeme destek kredisi ile müşterilerin ticari itibarlarının korunmasına katkı sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.
Açıklamada, kredi desteğinin 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9.5 faizli olacağı bildirildi.
Kredi desteği
Açıklamada, uygulamaya ek olarak bankaların, başta KOBİ’ler olmak üzere kurumsal ve ticari müşterilerin işletme sermayesi ihtiyaçları için ekonomik istikrar kalkanı kredi desteğine de başlayacağı vurgulandı.
Kredi desteğini kullanacak firmaların, şubat ayı sonu itibarıyla çalışanı sayılarında kredi vadesi krediye erişim imkanı için hazine destekli KFG kefaletinin de sağlanabildiği ifade edildi.
Açıklamada kredi desteğinin 3 ay anapara ve faiz ödemesiz, toplam 12 ay vadeli ve yıllık yüzde 9.5 faizli olacağı bildirildi.
Sektör farkı olmaksızın, salgından ekonomik olarak olumsuz etkilenen kurumsal ve ticari müşteriler her iki kredi paketine de başvurabildiğini altı çizilen açıklamada, uygulamaya katılacak olan bankaların, katılımlarını en kısa sürede kamuoyuna duyurup, 30 mart 2020’den itibaren talep kabul etmeye başlayacakları kaydedildi.
Çek ödeme destek kredisi kapsamında kobi ve kobi dışı işletmeler bazında azami kredi tutarları şöyle.