Müşteriden habersiz çekilen sigorta primi.

Habertürk’ün haberine göre hazine müşteşarlığı, müşterilerden habersiz ve onların onayı olmadan çeşitli adlar altında sigorta yaptırarak, primlerini de yine müşteriden habersiz olarak kredi kartı, mevduat ve kredili mevduat hesaplarından çeken bankaları sert bir şekilde uyardı. Hazine, bu tür uygulamaları yapan bankalar ve sigorta şirketlerinin genel müdür ve genel müdür yardımcıları dahil sorumluları hakkında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunacağını bildirdi. Kredi kartlarından kestikleri aidatlara müşterilerin tepkilerine yol açan bankaların şimdi de müşterilere haber vermeden ferdi kaza sigortası, hayat sigortası, işyeri sigortası yaptırarak, sigorta primlerini müşterilerin kredi kartı, mevduat veya kredili mevduat hesaplarından çektikleri belirlendi. Primler, uzun vadeli taksitler halinde kesildiği için çoğu zaman müşteriler tarafından fark edilmiyor.
Kredi kartı ve mevduat hesabı ekstrelerini kontrol ederken bu tür kesintilere karşılaşan müşterilerin ise çoğu zaman paralarını geri alamadıkları, parası iade edilenlere ise prim karşılığı ödenen vergi düşülerek eksik ödeme yapıldığı bildirildi.
Kişinin ölümü veya işsiz kalması gibi durumlarda kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarındaki borçları güvence altına almak amacıyla yapılan sigortalara ilişkin kesintilerin 50 liradan başlayıp 200 liraya kadar çıktığı, işyeri hesaplarında ise bin lirayı aştığı öğrenildi. Vatandaşlar bu konuda bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK sanayi bakanlığı Tüketici genel müdürlüğü ve hazine müşterşarlığını şikayet yağmuruna tuttu.
Suç duyurusu uyarısı
Şikayetlerin yoğunlaşması üzerine hazine müşterşarlığı bankalara ve sigorta şirketlerine geçen hafta bir yazı göndererek sert bir şekilde uyardı. Hazine’nin yazısında, sigorta kanunu’nda öngörülen “sigortalıların hak ve menfaatlerini tehlikeye sokacak hareketlere” ilişkin cezai yaptırımların, sigorta şirketleri reasürans şirketleri, aracılar ve sigorta eksperlerinin yanı sıra sigorta işlemlerine aracılık eden bankaları da kapsadığı vurgulandı.