Mortgage yasası ve hedeflenen kitle.

Finansta öğretilen ilk konulardan biri 1 ila 12 ay arasındaki vadelerin kısa vade olarak kabul edildiğidir. Yıllık yüzde 12 civarlarında seyreden beş seneye kadar olan vadeler orta vade olarak kabul edilebilir, ancak 10 yıl ve üzeri vadelerde ise uzun vadeden bahsedilebilir. Yani 2007 yılında çıkarılan mortgage yasası ile hedeflenen kitlenin ev alması için gerekli şartlar oluşmuş değil.
Peki kimler bu dönem kimler için avantajlı Bize göre bu dönem 2008 2009 yılı içerisinde konut kredisi kullanmış, kredi vadesi azami 5 sene olan tüketicilerin refinansman yapması için doğru bir zaman olabilir. Özellikle kredi geri ödemelerinizde bir sorun yaşamıyorsanız, bankaların kredibilitesi yüksek tüketicileri mumla aradığı bu dönemde, hem kendi bankanızla hem de refinansman imkanı sunan bankalar ile pazarlık yapmak için doğru bir zaman. Refinansman’da erken ödeme ücretine dikkat
Refinansman’dan bahsetmişken unutmamanız gereken bir durum var. Mortgage yasası sabit faizli mortgage kredisi veren kuruma banka, tüketici finansman şirketi, katılım bankası, hatta leasin şirketleri tüketicinin kredisini vadesinden önce kapatmak istesi veya yüksek ara ödemeler ile borcunu azaltmak istesi durumunda kapatılan borç tutarının yüzde 2’sii kadar bir ücret talep etme hakkı vermiştir. Bu ücrette erken ödeme ücreti denir. Kurum bu hakkını öne çıkartarak tüketiciyi refinansmana başvurmaktan vazgeçirmek isteyebilir. Bu durumda tüketici de düzenli ödemeleri ve diğer bankaların sunduğu avantajlı oran ve maliyetleri öne çıkartarak refinansmanı bankanın yapmasını, aksi halde kaybı bankanın yaşayacağının altını çizerek pazarlık şansını artıracaktır.
Geçtiğimiz dönem boyunca sahip olmak istediği gayrimenkul bedelinin yüzde 70’i civarlarında bir birikim yapmış tüketiciler için eğer bitmiş tamamlanmış bir gayrimenkul projesinden bahsediyorsak 5 seneye vadeye kadar kredi alarak ev almak avantajlı olacaktır. Unutmayın, burada anahtar kriterler sahip olduğunuz birikimden kullanabileceğiniz tutarın, sahip olmak istediğiniz gayrimenkule oranının ne kadar olduğu ve sahip olmak istediğiniz gayrimenkulun proje aşamasında değil de en fazla 6 ay içerisinde teslim edilecek olması öne çıkar. Zira yukarıda da bahsettiğimiz gibi, en başta inşaat şirketleri olmak üzere birçok şirket altına girdikleri finansman maliyetleri nedeniyle varolma mücadelesi içindeler. Birikimlerinizi gerçekten avantajlı bir şekilde gayrimenkul alımında değerlendirmek istiyorsanız, projenin tamamlanmış olmasına azami dikkat etmeniz gerekecektir.
Tabi biz burada ne söylersek söyliyelim bankalar ve büyük medya kuruluşları sizleri krediyle konut almak için doğru zaman olduğuna ikna etmeye çalışacaktır. Sonuçta türk inşaat sektörü ülkemizin lokomotif sektörlerinden biridir ve gayrimenkul talebine bilinçli verilen kararlar neticesinde bir hareket gelmesi, bu sektöre ve onun çektiği diğer sektörlere, dolayısı ile ülkemize fayda sağlayacaktır. Biz bu dalganın bilinçli kararlara değil de biraz gaza dayandırıldığından endişeneleniyoruz. Dedik ya bu medya bombardımanın ardına bankalar ve gayrimenkul sektöründe ciddi yatırımları olan büyük bir medya grubu var.
Gayrimenkulde sektöründe ciddi yatırımları olan büyük bir medya grubu var.
Gayrimenkulde sağlanacak yapay da olsa bir artış, tüketiciden çok onlara yarayacaktır.