Mortgage ve gayrimenkul değerlemesi.

Mortgage bir umut oldu, ancak.
Araştırmada “ele geçen fazladan parayı” gayrimenkulde değerlendirme konusundaki meyil ve türkiye mortgage kredilerinin kanuni altyapısını geliştirmek üzerine yapılan çalışmalar, en azından bu mortgage kredilerinin kanuni altyapısını geliştirmek üzerine yapılan çalışmalar, en azından bu eğilimin kullanılarak türk ekonomisini güçlendirecek gerekli kaynakların sermaye piyasalarına aktarımını sağlayabilecek bir olumlu gelişme olarak değerlendiriliyor. Ancak global kriz nedeniyle uzun vadeli konut kredilerinde vade, faiz ve menkul kıymetleştirme kısmında belirsizlik ve güvensizlik ortamı nedeniyle bu umutları başka bir bahara ertelememiz gerekiyor. Bireysel yatırım için ne yapmalı.
Tüketimin devamlılığının, bir ülkenin ekonomik istikrarı için önemli bir faktör olduğu şüphe götürmez. Bireysel yatırımlar için ülke olarak daha hesaplı finansman kaynaklarına ihtiyacımız olduğuna hiç şüphe yok. Bunun sağlanması için özellikle paranın maliyetlerinin dalgalı olduğu bu dönemlerde toplum olarak tasarrufa yönelmemiz gerekiyor. Bir başka deyişle harcamalarımızı azaltarak, kazandığımızdan daha azını harcamaya dikkat ederek tasarruf edilmeli ve tasarruflarımızı ekonomik sistemin içerisinde yer alan mevduat, yatırım fonu, tahvil, bono gibi sermaye piyasası araçlarında değerlendirerek, kendi kaynaklarımızı kendimiz yaratmaya çalışmamız lazım. Giderlerimizi kısarak elde ettiğimiz tasarrufları ekonomik sistem içerisindeki sermaye piyasası araçlarında değil de gayrimenkul ve altın gibi yatırım araçlarında değerlendirmemiz tüketimi etkileyip sistemde dolaşan kaynaklarda kayıba sebep olacağından, bu ekonomiyi olumsuz etkileyecektir.
Sermaye piyasaları araçları
dediğimiz gibi tasarruf ve yatırım şart ancak, yatırım danışmanlığı hizmeti veya yatırım tüyosu vermeyi düşünmüyoruz. Sitemizde yer alacak yatırım kategorisinde, tasarruflarını sermaye piyasası araçlarında değerlendirmek isteyen tüketicilere getiri ve risk beklentilerine uygun ve doğru sermaye piyasası araçlarını tanımalarına yarıyacak içerik sağlamayı hedefliyoruz. Yatırım fonu, tahvil, bono, mevduat, hisse senedi, repo gibi yatırım araçlarını hepimiz duymuşuzdur. Peki bu tercih edilmelimidir. Bu ürünleri karşılaştırırken dikkat edilmesi gereken konular nelerdir.
İşte bu sorulara kendimiz için cevap ararken, bulduklarımızı ve öğrendiklerimizi sizlerle yatırım kategorisi altında paylaşıyor olacağız.