Mortgage kredilerinde faiz dışı masraflar.

Mortgage yapmak için finansman şirketi seçerken pek çok detaya dikkat ediyoruz. Finansman şirketinin güvenilirliği, bizim şirketle eski ilişkilerimiz, kredi çıkartmaktaki sistemleri ve çoğumuz için en önemlisi de faiz oranları.
Bu aşamada şirketlerden alınan fiyatlamaları karşılaştırırken atlamamanız gereken önemli detaylar var. Finansman şirketleri bizden aldıkları faizlerden kar etmek durumundalar tabii ki. Bunun için de faiz oranını belirlerken belirli hesaplar yapıyorlar. Bu hesaplar yapılırken de bu kredi süreci içerisinde yapılan tüm masrafların müşterilerden tahsil edileceği düşünülüyor haliyle.
Bazı masraflar her finansman şirketi için sabit gibi görünebilir ama dikkat ettiğimizde arada farklılıklar olduğunu görebiliriz.
Dosya ücreti,
Öncelikle her şirket dosya başına tahsis komisyonu alıyor. Bu ücret alacağımız kredinin belli bir oranı olabileceği gibi, dosya başına sabit bir fiyat olarak da uygulanabilir.
Ekspertiz ücreti,
Bunun dışında mortgage kredisi kullanılarak alınacak olan gayrimenkulün mutlaka ekspertinizin yapılması gerekiyorki finansman şirketi gayrimenkulün değerini tam olarak tespitinin ardından kredi miktarını ona göre çıkartabilsin. Bu değerleme raporları sadece SPK lisanslı gayrimenkul değerleme veya konut değerleme uzmanları tarafından yapılabilir. Değerleme uzmanının bağlı bulunduğu değerleme şirketi bu hizmetin karşılığını bankaya faturalayacağıdan, banka bunu da müşteriye yansıtmalıdır. Bu tutar da bankadan bankaya, leasing’den leasing’e farklılık gösterebilir. Aynı şekilde bu ücret, gayirmenkulün değeri üzerinden olabileceği gibi işlem başına sabit bir tutar da alınabilir.
Sigorta primleri, bir başka ek masraf ise sigorta primleri. Bildiğimiz üzere mortgage yapılan gayrimenkulün kanuna göre DASK sigortası yapılma zorunluluğu var. Konut ve hayat sigortaları ise kanuna göre zorunlu olmamakla birlikte, çoğu finansman şirketi kredi teminatı olarak vermek için zorunlu tutar. DASK sigortaları söz konusu gayrimenkul için sabit olmakla birlikte, konut ve hayat sigortaları bankanın ya da leasing şirketinin çalıştığı sigorta şirketine ve sigortanın kapsamına göre değişir.