Mortgage kredileri ve zorunluluğu.

İhtiyaç kredilerinde ise; dosya masrafı minimum 200 TL olmak üzere kredi tutarının yüzde 4’ü ilgili tutar üzerinden devlete ödenmek üzere yüzde 5 BSMV ücreti alınıyor. Hayat sigortası yıllık prim tutarı olarak minimum 25 TL olmak üzere kredi tutarının yüzde 0,6’sı isteniyor.
Hayat sigortası, Mortgage kredilerinde bir zorunluluk olmamakla beraber birçok banka bunu müşterilere otomatik olarak yaptırmakta. Bazı durumlarda kredi vermek için şart bile koşabiliyorlar. Bu durumda konut kredisine ne kadar ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak şubedeki müşteri temsilciniz ile pazarlık yapabilirsiniz. Kredi alma aşamasında imzaladığınız evrakların ne olduğuna mutlaka dikkat edin.
Bir ufak not; kredi ürünleri yapısı gereği borç geri ödenmesinde sorun yaşamayacağı öngörülen tüketicilere verilir. Bunun için de başvuru sahibinin düzenli bir gelir sahibi olma özelliği aranan şartların başında yer alır. Bu nedenle Üniversitekolay kampanyası kapsamında sunulan kredilerin düzenli gelirleri olan ve sahip oldukları kredi veya kredi kartı geri ödemelerinde sorun yaşamayan velilere ve öğrencilere belgelenebilir düzenli geliri olan master ve doktora öğrencileri de buna dahil verilmesi planlanıyor.
İlgili pakete başvuracak öğrenciler, 25 yaşın üzerinde ise CardFinans Go alamıyorlar ama eminiz ki Finansbank kendilerine iptal etmekte veya kartı teslim almakta zorluk yaşayacakları bir CardFinans kredi kartı gönderecektir.