Mortgage kanunu ve konut finansmanı.

Daha öncesinde bahsettiğimiz üzere 5582 sayılı mortgage kanunu ile konut finansmanı kuruluşlarına tüüketicinin erken ödeme yapmak suretiyle kredisini vadesinden önce kapatması durumunda kalan kısmın yüzde 2’sini geçmemek üzere bir erken ödeme ücreti talep etme hakkında hakkı tanınıyordu. Ancak bu erken ödeme ücreti uygulaması yanlızca sabit faizli mortgage kredileri için uygulanabiliyor. Değişken faizli mortgage kredilerinin erken ödenmesi durumunda bankaların bu ücreti talep etme hakkı bulunmuyor.
Biraz açıklayıcı olması için erken ödeme tanımına biraz açıklık getirmek gerekiyor. Mortgage kredilerinde erken ödeme, tüketicinin kredi taksitlerinde bir veya birden çok taksidini veya kalan borcun tamamını ödenmesini vadesinden önce ödeme durumudur. Sabit faizli kredilerde kalan borcun tamamının ödenmesi durumunda krediyi veren konut finansman şirketlerinin mali yapılarının ve dolayısı ile mortgage sektörünün stabilistesinin sağlanması amacıyla böyle bir caydırıcı önlem alınması mantıklıdır ancak tüketicilerin ellerine toplu bir para geçmesi durumunda bu parayı kredi borçlarının bir kısmını kapatmak istemeleri durumunda mağdur olmasına engel olmak için, sözleşmede ve sözleşme öncesi bilgi formunda yapılan erken ödeme ücreti tanımlarına dikkat edilmesi gerekiyor.
Sonuç olarak, değişken faizli mortgage kredileri özellikle uzun vadelerde faizlerde gerileme büyük avantajlar sağlıyor. Bunun yanısıra faizlerin uzun dönemler artış trendinde olması sabit faizli mortgage kredisi ile refinansmana gitmeleri durumunda da erken ödeme maliyetlerini ödemeyerek bir maliyet avantajı sağlaması açısından gerçekten cazip bir tercih olabilir.
Değişken faizli mortgage’ı tercih edecek tüketicilerin, aylık geri ödeme tutarlarının net gelirlerinin 1/3’ünü aşmayacak kredi tutarlarını tercih etmeleri, gelecekte yaşanabilecek tatsızlıklara engel olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle mortgage gibi uzun vadeli borçlanmalarda, emlakçılardan veya banka personelinden ziyade profesyonel bir mortgage brokerinden destek almanın önemi ve ihtiyacı her geçen gün artıyor.