Mortgage faiz oranları ve kampanyaları.

DD Mortgage çalıştıkları ajans vasıtasıyla mortgage faiz oranları ve kampanyaları ile ilgili güncel bilgileri bizlerle paylaşıyor. Şu ana kadar söz konusu bültenlerde bize ve okuyucularımıza bir katma değer sağlayacağına ikna olduğumuz herhangi bir içeriğe rastyalamadık. Ancak takip ettiğimiz kadarıyla temmuz ayında maçka’da açıkları ilk şubenin arkası gelmedi. Talepte yaşanan düşüşün ve faiz oranlarında yaşanan belirsizliklerin ardından, şube yapılanması hakkında temkinli ilerlemeye karar vermiş olabilirler, bu düşüncelerinde dolayı da kimse de onları suçlayamaz.
Erken yol alanları nasıl bir yol bekliyor.
Bu konu hakkında konuşan çok kişi var ancak ne konuştuğunu bilene rastlamak gün geçtikçe zorlaşıyor. Bilenler ise tamamlanmış gayrimenkul projelerinin fiyatlarında %30’lara varan indirimlerle karşılaştırıldığından bahsediyor. İkinci el gayrimenkullerin fiyatında gerileme ise sadece %10 civarındaymış.
Tamamlanmış projelerde indirim yüzde 30 dahası yolda.
Türkiye’de SPK’nın denetimine tabi gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri hariç inşaat sektöründe üretim yapan tüm şirketler kriz öncesi finansman kaynaklarının bol ve ucuz olduğu dönemde şirketlerinin özkaynak yapılarını dikkate almadan büyük projelere büyük krediler ile başladılar. Kriz karşımıza çıkmasaydı kredi muslukları açık kalacak, hem bunun hem de artan talebin etkisi gayrimenkul fiyatları artmaya devam edecek ve projeleri tamamlanadığında sadece canlarının istediği kişilere çok yüksek kar marjlarıyla satış yaparak proje ile ilgili borçlarını rahatça kapatma imkanı bulacaklardı. ama kriz kapıyı çaldı. Tüketiciler bu belirsiz ortamda mortgage gibi uzun vadeli bir borçlanma tercihinde nasıl davranması gerektiğini bilmiyor. Gayrimenkule olan talep gerilemesinde, bankaların yine belirsizlik ve finansman kaynağı konusunda bir sıkıntı yaşayacaklarını öngörmeleri sebebiyle sıkılaştırdıkları kredi politikaları ve arttırdıkları faiz oranlarının etkisi açık. Gayrimenkul sektöründe azalan talep ile gayrimenkul fiyatları gerilerken, bir yandan da fonlama maliyetlerinin baskısı artmaya devam ettikçe müteaahitlerimizin önümüzdeki günlerde özellikle tamamlanan projelerin fiyatlarında daha büyük indirimlere giderek, hala kardan zarar edebilecek bir pozisyonda finansman maliyetlerini kapatmak istemeleri olası.