Mortgage brokerlığı ve kredi kıyaslama.

Bizi sürekli takip eden okuyucularımız arasında, Türkiye’de internet kullanıcılarına tüketici finansmanı ürünlerini kıyaslama imkanı veren sitelerden kısaca bahsettiğimiz yazımızı hatırlayanlar çıkacaktır. Bugün bu hizmeti veren hürriyet kıyasla en uygun ve finzoom gibi web siteleri tarafından verilen hizmetlerin, mortgage brokerlığı hizmetlerinin bir alternatifi olup olmayacağı konusunda görüşlerimizi paylaşmak istiyoruz.
Öncelikle şunu ifade etmek isteriz ki amacımız bu kıyaslama sitelerini eleştirmek değil. Şu anda tarafından verilen kıyaslama hizmetleri tüketici finansmanı, sigorta ve adsl ürün ve hizmetleri konusunda internet üzerinde araştırma yapan internet kullanıcılarının bilinçli tercihler yapması konusunda internet üzerinde araştırma yapan internet kullanıcılarının bilinçli tercihler yapması konusunda büyük katkılarda bulunuyorlar. Öte yandan internetten kıyaslama hizmeti veren bu sitelerin yaptıklarının bir çeşit mortgage brokerlığı olduğuna inanlara kötü bir haberimiz var. Dünyadaki uygulamalar incelediğimizde, kıyaslama sitelerinin internet üzerinden konut kredileri karşılaştırması konusunda verdikleri hizmetlerin, mortgage brokerlığının görev tanımının çok küçük bir kısmını içerdiğini görüyoruz.
İpoteğe dayalı konut kredisi, diğer adıyla mortgage kredisi veren şirketlerin sırf bu amaca yönelik açtıkları web siteleriyle ilgili kaleme aldığımız makalemize göz atın. Bu sitelerin hemen hepsinde bir mortgage hesap makinesi bulunuyor. Yani konut kredisi kullanmayı düşünen internet kullanıcısı kredi almak istediği tutarı, vadeyi ve söz konusu şirketin sunduğu mortgage kredisi faiz oranlarını seçiyor ve aylık taksitlerinin ne kadar olacağını birkaç saniye içinde görebiliyor.
Söz konusu kıyaslama şirketlerinin de hemen hepsi aynı bilgileri internet kullanıcılarından çevrimiçi bir form üzerinden alıyor ve piyasada bulunan ürünlerden liste sunuyorlar.
Çoğu karşılaştırma sitesinde çıkartılan alternatif ürün sıralamasında ilk sıra reklam anlaşması olan bankaya ait. Ekranda çıkan sponsor bankaya kanmayıp alttaki sıralamadan en uygun krediye bu kıyaslama sitesini aracılığı ile başvuru yapanların, başvuru irtibat bilgileri söz konusu web sitesinin anlaşmalı olduğu bankaların hepsine iletiliyor.
Mevcut uygulamalara baktığımızda, müşterinin iletişim bilgilerini alıp başvuru haline getiren yine banka olduğu için, bu web sitelerinin verdiği hizmet, konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin bu niyetlerini rekabet eden bankalara iletmek ile sınırlı kalıyor.
Niyeti olan tüketiciye satışı bitirmek bankanın sorumluluğunda olduğu için, bu hizmet karşılığında bankaların verdikleri ücret oldukça düşük.