Moody’s küresel kredi koşulları.

Moody’s kovid 19 salgının etkileri ve yavaş ekonomik toparlanmanın kredi ortamını şekillendireceğini belirterek, küresel kredi koşullarının 2021’de genel olarak iyileşeceğini bildirdi.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s yeni tip koronavirüs kovid-19 salgının etkileri ve yavaş ekonomik toparlanmanın kredi ortamını şekillendireceğini belirterek, küresel kredi koşullarının kovid 19 krizinde sağlanan benzeri görülmemiş mali ve para politikası desteğiyle 2021’de genel olarak iyileşeceğini bildirdi.
Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, yavaş ekonomide toparlanma ve salgının düzensiz etkilerinin kredi ortamını şekillendireceğini belirtildi.
Açıklamada “küresel kredi koşulları, kovid-19 krizinin ardından benzeri görülmemiş mali ve para politikası desteğiyle 2021’de genel olarak iyileşecek.” ifadelerine yer verildi.
Kredi ortamını şekillendirecek 6 unsur
İlk başlarda görülen hızlı ekonomik toparlanmanın salgının kontrol altına alınmasının zor olması nedeniyle yerini daha zayıf bir toparlanmaya bıraktığına işaret edilen açıklamada, 6 önemli unsurun gelecek yıl kredi ortamını şekillendireceği kaydedildi.
Açıklamada, söz konusu unsurlar, düzensiz toparlanma, politika zorlukları, artan borç yükü, dijital dönüşüm, çevresel etkiler ve sosyal eğilimler olarak sıralandı.
Dönüşüm, çevresel etkiler ve sosyal eğilimler olarak sıralandı.
Küresel ekonomisinin ülkeler ve bölgeler ve sektörlere göre düzensiz bir toparlanma göstermesinin beklendiği açıklamada, birçok sektörün salgının yol açtığı değişen iş koşullarına uyum sağlamak için dönüşmesi gerektiği gerçeğinin genel iyileşme hızını sınırlayacağı ifade edildi.
Mali teşvikin devamlılığı önem taşıyor.
Açıklamada hükümetlerin daha fazla mali teşvik sağlama kabiliyetleri, siyasai ve jeopolitik anlaşmazlıklar ile ticari ilişkilerdeki gerilemeler de dahil olmak üzere politika zorluklarının da kredi ortamını etkileyeceğine dikkat çekildi.
Ayrıca açıklamada, mali teşvikin devamlılığının önem taşıyacağı vurgulandı.