Money kart başvurusu.

Garanti Bankası, perakendecilikte bir süpermarket devi olan Migros’la işbirliğine giderek Money Card isimli, ortak markalı yeni bir kredi kartı piyasaya sürdü. Money Card, bonus card altyapısıyla Migros club kart altyapısını birleştiriyor. Yani bu işbirliğinde kredi kartı ile sadakat kartı uygulamasının bir birleşimi söz konusu. En başta hemen belirtelim, biraz müşkülpesent olmamızdan kaynaklanıyor da olabilir ancak bu yeni ürünün bizi pek heyecanlandırdığını söylememiz pek mümkün değil.
Migros Club kart’a kısa bir bakış
Neden böyle bir işbirliğine gidildiğini anlamamız için öncelikle Migros Club kart’ı biraz tanımamız gerek.
Belki de Türkiye’nin en eski ve kapsamlı mağaza indirim kartlarından bir tanesi Migros Club kart ile migros müşterileri seçili ürünlerde anında kasa indirimlerinden faydalanma imkanına sahip oldular ve yapılan alışverişlerden paro puan kazanıp, bu puanları tüm Migros mağazalarında bulunan kiosklardan alışveriş çekine döndürerek bedava ürün alma imkanı buldular.
Makrocenter ve Tansaş satın alımları öncesi Migros, worldcard ile gerçekleştirdiği projede worldcard sahiplerine kredi kartlarını aynı zamanda Migros Club Kart olarak kullanma imkanı tanınmıştı. Mevcut Migros Club kartlarını bu uygulamaya dahil etmekte yaşanan sorunlar, kasalarda ve danışma masalarında bulunan personelin sistem hakkında detaylı bilgi sahibi olmaması ve kredi kartlarının çalınması ve kaybolması durumunda yeni kredi kartına Migros Club Kart özelliğini kazandırmak için gerekli süreçlerin çok uzun olması nedeniyle projenin başarılı olduğunu söyleyemiyoruz. Sonrasında araya giren koçbank- Yapı Kredi birleşmesi, Migros’un Tansaş’ı satın alması ve tarafların entegrasyon sorunlarıyla birlikte proje tamamen radardan kayboldu.
İndirim kartının kredi kartına dönüşümü
Halen kullanılan Migros Club Kart’ın bizce en büyük dezavantajı sadece Migros, 5M ve Migros Sanal Market’te geçmesi. Money Card ile kazanılan Money puanlar ise Migros, Tansaş, Şok, 5M Migros ve macrocenter mağazalarında kullanılabilecek. Migros bu sayede sadakat programını çatısı altında tüm markalarda mümkün kılarak, rakibi Carrefour’a karşı innovatif bir avantaj sağlamış oluyor. Cirosunda belli bir artış olması kaçınılmaz ve bunu yaparken sadakat programı yürütme maliyetlerinin bir kısmını Garanti bankasına devrederek verimini arttırmış olacak.
Türkiye’nin en büyük ucuzluk marketi sloganıyla yola çıkan Migros’un gerçekten ne kadar ucuz olduğu tartışılır. Bizim fikrimiz migros club kart kullanılsa da migros’taki fiyatların son zamanlarda “uçmuş” olduğu yönünde. Eskiden süpermarket denince evine en yakın Migros’a gitmeyi düşünen tüketici şimdi BİM, ŞOK, diaSA gibi ucuzluk marketlerini tercih etmeyi başladı. Büyükşehirdeki müşteri profilinin de yavaş yavaş carrefour ve metro gibi grossmarketlerde kaydığını farkeden migros’un Türkiye’nin önde gelen bir bankasıyla işbirliğine giderek müşterilerine kendisine bağlı olan tüm süpermarketlerde yepyeni bir puan sistemiyle yeni bir indirim fırsatı sunmasına şaşırmamak gerek.