Modi yeniden seçilirse hindistan ekonomisini iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Üst üste üçüncü kez göreve gelmeyi hedefleyen hindistan başbakanı narendra modi 2030 yılına kadar ülke ekonomisini ve ihracatını iki katına çıkarmayı içeren iddialı bir ekonomik gündem ortaya koydu. Bu ay başlatılacak olan ulusal seçimlerde zafer kazanacağından emin olan modi hindistan ekonomisini şu anki beşinci konumundan dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi konumuna yükseltme sözü verdi. Modi yetkililere mayıs ayı civarında nominal ekonomiyi 3,51 trilyon dolardan 6,69 trilyon dolara çıkarma planlarını tamamlama talimatı verdi. Bu hedef COVID-19 salgını nedeniyle engellenen cari mali yılın sonuna kadar 5 trilyon dolarlık bir ekonomi hedefinin gerisinde kalmasına rağmen gerçekleşiyor.
dahası, modi’nin vizyonu kişi başına düşen geliri mevcut yaklaşık 2.500 dolar dan 4,418 dolar a yükseltmeyi de kapsıyor. Ancak bu hedefleri detaylandıran belge bu rakamlara ulaşmak için gerekli harcamaları veya reformları netleştirmiyor.
hindistan ekonomisinin 31 mart’ta sona eren mali yılda, hükümet harcamalarının desteklediği güçlü imalat ve inşaat sektörlerinin öncülüğünde yaklaşık %8 oranında büyüdüğü tahmin edilmektedir. Bu büyüme oranı hindistan’ı büyük ekonomiler arasında en hızlı büyüyen ülke konumuna getirmektedir. Hükümetin stratejisi mal ve hizmet ihracatını mevcut 700 milyar dolardan 2010 yılına kadar 1,58 trilyon dolara çıkarmayı ve hindistan’ın küresel ticaretteki payını iki katına çıkararak %4’ün üzerine çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca, işgücü becerilerinin ve mesleki eğitimini geliştirmesinde okuryazarlık oranının %78’den %82’ye çıkarılmasına işsizliğin %8’den %5’inin altına düşürülmesine ve işgücüne katılmının %46’dan %50’nin üzerine çıkarılmasına odaklanılmaktadır. Modi kampanyasını yürütürken hindistan’ı bağımsızlığının yüzüncü yıldönümü olan 2047’ye kadar gelişmiş bir ekonomiye dönüştürecek politikaları uygulamak için iktidarda sürekliliğe ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Ancak bu dönüşümü gerçekleştirmek için gerekli önlemleri detaylandırmadı. Kamuoyu yoklamaları 19 nisan’da başlayıp 1 haziran’da sona erecek ve oy sayımının 4 haziran’da yapılacağı seçimlerde modi’nin güçlü bir galibiyet elde edeceğini gösteriyor. Modi’nin partisi bahartiya janata partisi’nin BJP partlamentodaki sandalyelerinin yaklaşık dörtte üçünü elde ederek kongre partisinin rekor düzeyde düşük bir temsil oranına indireceği tahmin ediliyor. Başarılı olması halinde modi, hindistan’ın ilk başbakanı jawaharlal nehru’dan bu yana üst üste üç dönem kazanan ilk lider olacak.