Mevduat güvencesi’ndeki artış.

Finansglobal’de dün yer alan habere göre Tasarruf mevduatı sigorta fonu TMSF uluslararası uygulamaları dikkate alarak şu anda 50 bin lira olan bankalardaki mevduat garantisiyle ilgili yeni bir çalışma planlıyor.
Sektörü takip edenlerin bileceği gibi mevduat ve katılım bankalarındaki tasarruf mevduatı ve gerçek kişilere ait katılım fonları, 50 bin liraya kadar garanti altında. Bu tutar esas alınarak mevduat ve katılım bankalarından risk esaslı prim tarifesi çerçevesinde TMSF tarafından prim tahsil ediliyor. En basit şekilde açıklamak gerekirse; bankalardaki mevduatlar 50 bin TL’e kadar garanti altında, ancak bunun garanti edilmesi için bankalar tıpkı kasko poliçelerinde olduğu gibi TMSF’ye prim ödüyorlar.
TMSF resmi açıklamasına göre rutin bir güncelleme çalışmasının sonucu olarak mevduata verilen güvence miktarı artırılacak. Dolayısıyla bankaların bu güvence için verdikleri prim de artıyor olacak. Ancak bu prim artışının ne kadar olacağı, yani mevduat garantisindeki tutarın artışıyla doğru orantılı olup olmayacağı net değil. Yani prim artışı ” yeni riskler dahil edildi ” denilerek daha yüksek oranda pekala gerçekleşebilir.