Merkez’in faiz indirimi.

Türkiye odalar ve borsalar birliği başkanı rifat hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının bankaların fonlama maliyetini ve mevduat faizlerini düşüreceğini belirterek,”şimdi sıra bankalarda. Bankaların da ellerini taşın altına koymasını ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz.” dedi.
TOBB başkanı hisarcıklıoğlu türkiye cumhuriyet merkez bankası para politikası kurulu’nun PPK dünkü topltantısında politika faizini 425 baz puan indirmesine ilişkin soruları yanıtladı.
Hisarcıklıoğlu merkez bankası’nın enflasyondaki düşüş ve küresel piyasalardaki olumlu likidite görünümünü dikkate alarak politika faiz oranında kayda değer bir indirime gittiğini söyledi.
PPK’nın bir sonraki toplantısının eylülde gerçekleştirebileceğini kurulan bu nedenle 2 aylık faiz indirimini önden yüklemeli yaptığının anlaşıldığını dile getiren hisarcıklıoğlu karara ilişkin açıklamaya bakıldığında, enflasyon ana eğilimindeki olumlu gelişmelerin faiz indiriminde etkili olduğunun görüldüğünü ifade etti.
Kurulun açıklamasına göre büyümeye yönelik iktisadi faaliyette ılımlı bir toparlanma eğiliminin olduğu ve ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceğinin öngörüldüğünü belirten hisarcıklıoğlu enflasyondaki iyileşmenin devam ettiği ve tahminlerin bir miktar altında kalabileceği sinyallerinin verildiğine dikkati çekti.
Şimdi sıra bankalarda hisarcıklıoğlu Mekrez bankası’nın faiz indiriminin iş dünyasına moral verdiğini vurgulayarak, indirimlerin önümüzdeki aylarda da sürmesini arzu ettiklerini söyledi.
Hisarcıklıoğlu faiz indiriminin hem bankaların fonlama maliyetini hem de mevduat faizlerini düşüreceğini belirterek, “dolayısıyla şimdi sıra bankalarda. Onlara çağrıda bulunuyorum. Bankaların da ellerini taşın altına koymasını ve bu indirimi kredi faizlerine bir an önce yansıtmalarını bekliyoruz.” dedi.
Bankaların da kredi faizlerinde indirime gitmesiyle piyasaların canlanacağını dile getiren hisarcıklıoğlu, “böylece faiz indiriminin etkisi reel sektörümüze ve ekonominin geneline yansıyacak, iç piyasa hareketlenecek, istihdam ve yatırım tüm bankalardan olumlu etkilenecektir.” değerlendirmesinde bulundu.