Merkez Bankası’ndan ticari kredi.

Bankaların nakdi krediler için kredi miktarının yüzde 1’ine kadar alabilecekleri kredi kullandırım ücreti yüzde 10 artırıldı. Vadesinden önce ticari krediyi kapatma maliyeti iki katına çıktı.
Merkez Bankası’nın bankaların ticari müşterilerinden alabilecekleri ücretlere ilişkin usul ve esasları düzenleyen tebliğine eklenen bir fıkra ile bugünden itibaren, vadesine 2 yıldan az kalan ticari kredileri erken kapatmanın maliyet iki katına çıktı.
Ayrıca bankaların nakdi krediler için kredi miktarının yüzde 1’ine kadar alabilecekleri kredi kullandırım ücreti de yüzde 10 artırılarak yüzde 1.1 yükseltildi.
Dünya’dan hüseyin gökçe’nin haberine göre ilk olarak 10 şubat 2020’de yayınlanan tebliğde 1 yıl içinde 5. kez değişiklik yapıldı. 2020’ye 4 sayılı tebliğin 9. maddesinde yer alan yüzde birinin ifadesi yüzde 1.10’nun olarak değiştirildi.
9. madde bankaların kredi tahsis ve kredi kullandırım olmak üzere iki ayrı ücret alabileceğini düzenliyordu. Bunlardan kredi tahsis ücreti kredi limitinin onbinde yirmibeşi olarak korunda. Kredi kullandırım ücreti ise yüzde birden yüzde 1.1’e çıkarılmış oldu.
Erken kapama maliyeti de iki katına çıktı. Tebliğin 11. maddesine eklenen 4.üncü fırka uyarınca erken ödenen kredilerin faiz ve diğer maliyet unsurlarında indirim yapılacak. Ancak 1 mart 2021’den itibaren bankalar, müşterilerden kalan vadeye bağlı olarak yüzde 2’ye kadar erken ödeme ücreti alabilecekler. Eski kredilerde ise kalan vadesi 24 ayı aşmayanlarda erken ödeme ücreti yüzde 1 olarak ödenecek.
1 mart’tan itibaren kullandırılan kredilerde, erken ödeme ücreti kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde 2’ye kadar alınacak. 24 ayı aşan kredilerde ise her bir yıl için yüzde 1 ilave edilecek. Döviz cinsinden veya dövize endeksli kredilerde ise erken ödeme ücreti 1 puan artırılarak uygulanacak.
Eski kredilerde yüzde 1 ücret devam edecek
Yürürlükteki tebliğin 11. maddesinin üçüncü fıkrası ise halen devam eden kredilerin erken kapatma koşullarını düzenliyor. 1 mart’tan önce kullanıdırılmış ticari kredilerde vadesi 24 aya kadar olanlar için yüzde 1’İ 24 ayı aşanlar için ise erken kapama ücreti yüzde 2’yi geçemiyor. Eski kredilerde de döviz cinsinden olanlar için erken ödeme ücreti 1 puan artırılarak uygulanacak.