Merkez Bankası’ndan kredi adımı.

Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek, türkiye cumhuriyet merkez bankası’nın TCMB sadeleştirme adımlarının daha iyi iyileşen piyasa ekonomisi için önemli olduğunu belirterek, “amaç krediye erişimi kolaylaştırmak ve TL’ye geçişi özendirmek” ifadelerini kullandı.
Hazine ve maliye bakanı mehmet şimşek, Merkez Bankası’nın sadeleştirme kararlarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Bankanın bugün resmi gazete’de yayımlanan kararlarına dikkati çeken şimşek,”daha iyi işleyen bir piyasa ekonomisi için önemli sadeleşme adımları. Amaç krediye erişimi kolaylaştırmak ve TL’ye geçişi özendirmek” değerlendirmesinde bulundu.
Merkez Bankası’ndan TL’yi destekleyen adım
TCMB, bankacılık sisteminde türk lirası’nın payını artırmaya yönelik adımlarla birlikte sadeleşme kapsamında ihracat kredileri ve firmaların krediye erişimine yönelik uygulama kolaylıkları getirdi. Firmaların krediye erişimini kolaylaştırmak amacıyla bankalarca kullandırılan krediler için yüzde 30 oranında menkul kıymet tesis edilmesi uygulaması ile fatura karşılığı kredi uygulaması sona erdirilidi. Bankaların TL ticari kredilere referans oranın 1.8 katının üzerinde uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi uygulamasının kaldırılmasına yönelik karar alındı. faktöring şirketlerinin faktöring alacaklarına referans oranının 2.7 katının üzerinde uyguladıkları faiz oranına göre menkul kıymet tesisi uygulaması da sona erdirilidi.
Türk lirasına geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için daha önce aylık yüzde 2’den yüzde 2.5’e yükseltilen türk lirası payı artış hedefi aylık yüzde 3.5’e çıkarıldı.
Destek paketi açıklaması
Şimşek hazine destekli kredi garanti sistemi kapsamında hayata geçirilecek yeni destek paketine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Yeni ekonomi programı kapsamında seçici kredi uygulamalarının önemine dikkati çeken şimşek, bu yolla üretim ve ihracatı artırmayı amaçladıklarını beliterek, ihracatın ülke ekonomisi için önemine işaret etti.
Bugüne kadar hazine destekli kredi garanti sistemiyle muhtelif sektörlerde faaliyet gösteren ve teminat yetersizliği yaşayan pek çok ticari işletmeye finansmana erişim imkanı sağlandığını vurgulayan şimşek, “güncel ekonomik gelişmeler kapsamında, sektörel ihtiyaçlar göz önüne alınarak yatırım, ihracat, sürdürülebilirlik yatırımları ve dijital dönüşüm odaklı yeni destek paketlerine yönelik çalışmalarımız tamamlanma aşamasına gelmiştir.” diye konuştu.