Merkez Bankası politikalar orta uzun vade.

“Merkez Bankası çok kolay bir iş yapmıyor”
Merkez Bankası’nın politikalarını orta ve uzun vadede olumlu bulduklarını belirten açıkalın, 2015 yılında önceki yıllarda olduğu gibi merkez bankası’nın piyasaları bilgilendirici, açık, şeffaf ve bağımsız bir politika sergilemesini beklediklerini dile getirdi.
Açıkalın, Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı ve enflasyon dengesi ile büyüme ve ekonomik istikrarı aynı anda havada tutmaya çalıştığını vurgulayarak, “O açıdan bizim merkez bankası çok kolay bir iş yapmıyor. Bugüne kadar merkez bankası’nın başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Zor dönemlerden geçtik. Bir faiz tartışması yapılıyor. Merkez Bankası’nın bizdeki bilgi ve datadan çok daha fazla bilgi ve dataya sahip olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla şu ana kadar iyi yönetti. Bundan sonra da 2015’te de şeffaf bir şekilde başarılı yönetimlerini sürdürmelerini bekliyoruz.” yorumunu yaptı.
“ICBC, hoş geliyor sefa geliyor”
Faik açıkalın, çinli ICBC’nin tekstilbank’ı satın almasının sektöre etkisine yönelik soru üzerine, “Pay dağılımına kısa vadede belki pek etkisi olmaz. Ama orta ve uzun vadede büyük bir oyuncu.
Türkiye’ye bankacılığa gelen sermaye hepimizin çok faydasındadır. En önce de müşterilerimizin faydasındadır. Çin tarafı hariç dünyanın pek çok iddialı bankacılık sisteminin pek çok iddialı oyuncusu şu anda türkiye’de. Biz türk bankaları olarak rekabette son derece antermanlıyız.
Dolayısıyla hoş geliyor sefa geliyor.” açıklamasını yaptı.
portekiz’deki banco espirito olayından sonra portekiz otoritesinin hızlı hareket ederek, kararlı ve başarılı davrandığını dile getiren açıkalın, ” aslında bu 2001’de bizim merkez bankası’nın bizim BDDK’ının aksiyonuna çok benzedi. Doğrusu yaptılar ve yangını büyümeden engellediler.” dedi.
“Yıl sonunda yüzde 3,5-4 arası büyüme bekliyoruz”
2015 için büyüme tahminimiz yaklaşık yüzde 4 seviyesinde Türkiye ekonomisine dair görüşlerini de paylaşan açıkalın, türkiye ekonomisinin yılın ilk de beklenen yavaşlamanın gerçekleştiğini söyledi.
Açıkalın şunları kaydetti:
“Yılın ikinci çeyreğinde tüketici ve reel sektör güveninde iyileşme yaşandı. Sanayi üretimi ve satınalma yöneticileri endeksi PMI gibi verilerde ise son aylarda yavaşlama görülmekle birlilkte, Ağustos ayında PMI’da bir toparlanma gözlemlendi. Bununla beraber, ekonomideki dengeleme sonucunda cari açıkta gerileme görülüyor. Enflasyon ise yüksek seyreden gıda fiyatları nedeni ile halen beklentilerin üzerinde seyrediyor.
Yılın geri kalanında büyümenin bir miktar zayıflamasını ve bu yılın tamamında yaklaşık yüzde 3,5-4 arası büyüme bekliyoruz. 2015 yılına baktığımızda bazı önemli belirsizlikler mevcut. FED’in faiz artırım zamanlaması piyasalara yön verecek en önemli gelişmelerden biri. Ayrıca avrupa merkez bankası’nın olası parasal genişleme kararı da yakından takip edilecek. Jeopolitik gelişmelerin gidişatı da türkiye’ye gelecek portföy akımlarını oldukça etkileyecek. 2015 yılı için ekonomik büyüme tahmininiz, özellikle iç talepte toparlanma beklentisi ile yaklaşık yüzde 4 seviyesinde”
“Türkiye’de konut balonundan bahsetmek doğru olmaz”
Konut kredileri ve geri dönüşler ile konut sektöründe balon tartışmalara değinen açıkalın, etraftaki inşaatlar çoğaldı acaba burada bir balon mu oluşuyor diye düşünmenin bilimsel olmadığına dikkati çekti. Açıkalın depreme yönelik konut yenileme ihtiyacı olduğunu ve konut arzının konut talebinin çok üstünde olmadığı varsayımı ile konuştuğunu belirten, “Türkiye’de bugün itibariyle bir konut balonundan bahsetmek doğru olmaz. Son yıllarda konut fiyatlarında hızlı bir artış olsa da reel olarak bakıldığında bu artışın ilk göründüğündeki kadar yüksek olmadığı anlaşılıyor. Konut fiyatları kira oranları enflasyon artışı kıyaslaması da bu konuda şimdilik bir sorun olmadığını teyit eder nitelikte” dedi.