Merkez bankası kara listesi.

Dün habertürk’te yayınlanan “Bankaların müşteri bilgileri SGK’ya açılacak” başlıklı bir haber gözümüze çarptı. Habere sosyal güvenlik kurumu’nun SGK banka müşteri bilgileri üzerinden kayıt dışı çalışan ya da maaşı eksik gösterilen işçilerle ilgili bilgilere ulaşması sağlanacağı belirtiliyor. Ama bizim asıl dikkatimizi çeken, Halk arasında kara liste olarak adlandırılan negatif kredi/sicil kayıtlarını tutma yetkisinin merkez bankası’ndan Türkiye Bankalar Birliği’ne TTB devredileceği bilgisi oldu.
Yaptığımız araştırmada bu haberin sadece habertürk’te yayınlandığı gördük. Tek bir Kaynakta rastladığımız için açıkcası doğruluğundan da tam emin olamadık. Ancak yine de detayları paylaşmakta fayda görüyoruz.
Habere göre, SGK’nın bankalardan alacağı verilerden hareketle müşterilerin meslek bilgilerine ulaşacak ve bu kişilerin bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıp çalışmadığını araştırarak kayıt dışı ve bu kişilerin bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıp çalışmadığını araştırarak kayıt dışı çalışanları tespit edecek. SGK ayrıca bankalardaki maaş hesaplarına yatırılan paralar ile maaş bordrosunda gösterilen paraları karşılaştırarak, primlerin gerçek kazanç üzerinden yapılıp yapılmadığını saptayacak. Tasarıya göre, bankaların müşteri bilgilerinin SGK’ya verilmesi, Bankacılık sırrının ifşası olarak nitelendirilmeyecek.