Merkez Bankası fed kadar bağımsız.

Davos’ta konuşan hazine ve maliye bakanı berat albayrak “Türkiye’nin borç karnesi çok sağlam. Krizlerin üstesinden gelme konusunda güçlü bir karnesi var”dedi. Albayrak, türkiye cumhuriyeti merkez bankası’nın ABD merkez bankası FED kadar bağımsız olduğunu söyledi.
Hazine ve maliye bakanı albayrak, isviçre’nin davos kasabasında düzenlene 50. dünya ekonomik forumu’nun üçüncü gününde düzenlenen “Küresel büyüme gündemini şekillendirmek” konulu oturumda konuştu.
Türkiye ekonomisiyle ilgili açıklamalarda bulunan albayrak, “Türkiye’nin borç karnesi çok sağlam. Borç oranı görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre durumu iyi” ifadesini kullandı.
Dünya gazetesinin aktardığına göre, albayrak’ın konuşmasından satır başları şöyle:
“Yaşadığımız problemlerden pek çok fazla şey öğrendik”
Türkiye’nin borç karnesi çok sağlam. Borç oranı görece yüksek olan özel sektörün dahi benzerlerine göre durumu iyi.
Özel sektörün borcunun bir bölümü ihracatçıların karşılıklı kredileri kaynaklı. Türkiye’nin yerel krizlerin üstesinden gelme konusunda güçlü bir karnesi var.
Yaşadığımız problemlerden çok fazla şey öğrendik. Türkiye’nin son 1 yıldaki iyileşme oranı kimse beklemiyordu. Son 16 yılda altyapı ve enerjiye çok yatırım yaptık. Son 5 yılda önceki 5 yılla kıyaslayınca ihracat performansımız çok daha iyi.
Hükümet olarak güçlü bir bilançomuz var.”
Merkez Bankası’nın sorumluluklarından biri de finansal istikrarı sağlamak. Merkez Bankası, FED karar bağımsızdır.
Faizin düşmesi büyüme için olumlu. Hükümet olarak güçlü bir bilançomuz var.
Enflasyonun bu yıl tek basamağa inmesini bekliyoruz.
Küresel belirsizlikler gittikçe artıyor, her ülke buna çözüm arıyor. Artık yeni ticaret anlaşmalarının zamanı.