Merkez bankaları potansiyel faiz indirimlerinin sinyalini veriyor.

Küresel piyasalar için önemli bir gelişme olarak, avrupa merkez bankası ECB ve ABD merkez bankası fed spekülasyonların merkezinde yer alırken, merkez bankaları faiz oranlarında olası değişikliklerin sinyalini verdi.
Bu hafta ECB politika toplantısı güvercin bir duruşa işaret ederken, sürpriz bir ABD tüketici fiyat endeksi TÜFE raporu piyasa beklentilerini etkilemeye devam ediyor. Avrupa’da dikkatler yatırımcıların ingiltere merkez bankası’nın BOE faiz kararı zaman çizelgesi hakkında fikir verebilecek şubat ayı aylık gayri safi yurtiçi hasıla GSYİH verilerini beklediği birleşik krallık’a çevrildi. BOE yetkilisi megan greene ingiltere’nin ABD’den önce faiz indirimine gidebileceği yönündeki bahislere karşı çıkarak, ABD’ye kıyasla ingiltere’de süregelen yüksek enflasyonu gerekçe gösterdi. Piyasa katılımcıları bugün çeşitli etkinliklerde konuşma yapması planlanan ECB Yetkilileri pablo hernandez de cos luis de guindos etkinliklerde konuşma yapması planlanan yönlendirmelerini bekliyor. Benzer şekilde, fed’den jeffrey schmid raphael bostic ve mary daly de kamuoyunun karşısına çıkarak potansiyel olarak daha fazla politika ipucu sunacak.
Mevcut piyasa tahminleri ECB’nin haziran ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimine gideceği, bunu ağustos ayında BOE’nin ve eylül ayında FED’in faiz indiriminin izleyeceği yönünde. Bu beklentiler döviz piyasalarına da yansıyor ve ABD doları hem euro hem de ingiliz sterlini karşısında son ayların en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor.
Japon yeni, perşembe günü dolar karşısında 34 yılın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra sabit kaldı ve japonya maliye bakanı’na müdahale uyarılarına yol açtı.
Hisse senedi piyasalarında avrupa’nın 600 endeksi cuma gününe kadar %0,4’lük bir düşüşle haftalık düşüşe hazırlanıyor. Bu durum, asya piyasalarının wall street’ten ilham alan potansiyel bir ralliye verdiği ılımlı tepkinin ortasında gerçekleşti.
Kurumsal sektör JPmorgan Chase wells fargo citigroup ve blackrock gibi büyük ABD Bankalarının kazan raporlarını açıklamasıyla bugünden itibaren piyasanın yönünü etkileyecek. Teknoloji sektörü de netflix’in önümüzdeki perşembe günü yapacağı kazanç açıklamasıyla odak noktasında olacak.