Merkez Bankaları euro dolar sabitken faiz indirimi konusunda ayrışıyor.

Atlantik’in iki yakasındaki merkez bankaları para politikası ayarlamalarında farklı yollar izlemeye hazırlanıyor. Avrupa Merkez Bankası ECB muhtemelen faiz indirimine giderken, ABD Merkez Bankası bu tür bir eylemi erteleyerek gibi görünüyor. Amerika birleşik devletleri ve avro bölgesi’ndeki zıt ekonomik sernayolara rağmen, transatlantik döviz kuru istikrarını koruyarak ECB’ye bağımsız hareket etme konusunda güven verdi.
2024’ün ilk çeyreğinde küresel faiz piyasası fed ve ECB tarafından beklenen kredi genişlemenin zamanlamasını ve ölçeğini her birinin karşı karşıya olduğu tamamen farklı ekonomik koşullara rağmen, yakından takip etti. Amerika birleşik devletleri güçlü bir genişleme ve sıkı bir işgücü piyasası yaşamaya devam ederken, euro bölgesi durgunluğa yakın koşullara boğuşuyor. Güçlü ABD bordro artışları ve kalıcı enflasyon da dahil olmak üzere son veriler, bazı FED yetkililerinin haziran ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimi beklentilerini yumuşatmasına yol açtı. Hatta bazıları, enflasyonda kayda değer bir iyileşme olmadan faiz indirimlerinin bu yıl hiç yapılmayabileceğini öne sürüyor. Çarşamba günkü tüketici fiyatları güncellemesi bu düşünceyi güçlendirebilir.
Öte yandan, perşembe günü toplanacak olan avrupa merkez bankası’nda yıl ortasına kadar faiz indirimine gidilmesini destekleyen göstergeler görülüyor. Euro bölgesinde çekirdek enflasyon düşüyor ve ilk çeyrek banka kredileri verileri sıkı kredi koşullarının zarar gördüğüne işaret ediyor. ECB başkanı christine lagarde haziran ayına kadar para politikası kararlarına daha fazla açıklık getirilebileceğini ima etti. Axa Group baş ekonomisti Gİlles moec fed ve ECB’nin farklı faiz hamlelerinin olası olduğuna ve euro’nun kur istikrarının ECB’ye kararlarından bağımsız olarak manevra alanı sağladığına inanıyor.
Vadeli işlem piyasaları başlangıçta fed’in haziran ayında çeyrek puanlık bir faiz indirimine gideceğini fiyatlamıştı, ancak beklentiler o zamandan bu yana yarı yarıya azaldı. Öte yandan ECB’nin haziran ayında faiz indirimine gitmesi tamamen fiyatlanmış durumda.