Mart TÜFE artışı FED’in faiz indirimi düşüncelerini zorluyor.

ABD Tüketici fiyat endeksi tüfe mart ayında, özellikle benzin ve barınma maliyetlerindeki artışın etkisiyle beklenmedik bir artış göstermiş ve federal rezerv’in haziran ayındaki faiz indirim planlarına ilişkin spekülasyonlara yol açmıştır. TÜFE mart ayında %0,4 oranında artarak şubat ayındaki artışa paralel bir yükseliş göstermiştir. Bu artışta, TÜFE’deki büyümenin yarısından fazlasına katkıda bulunan kiraları da içeren benzin ve barınma maliyetleri önemli ölçüde etkili olmuştur.
Mart ayında sona eren son 12 aylık dönemde TÜFE %3,5 oranında artırmış olup, bir önceki yılın düşük rakamları artık hesaplamayı etkilememektedir. Bu şubat ayında gözlemlenen %3,2’lik artışa kıyasla bir sıçramadır.
TÜFE verilerinin açıklanmasının ardından ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri 1,45 oranında düşerek gerileme kaydetti. Tahvil piyasasında ise ABD hazine tahvillerinin getirisi yükseldi. ve 2 yıllık tahvillerin getirisi %4,95’e 10 yıllık tahvillerin getirisi ise %4,503’e ulaştı. Dolar endeksi de %0,74 oranında artarak tepki verdi.
Uzmanlar son TÜFE rakamlarının etkilerini değerlendirdi. Hirtle callaghan & co baş yatırım sorumlusu tüfe verilerinin federal rezerv için kilit bir odak noktası olan enflasyon eğilimine güven oluşturmadığına dair endişelerini dile getirdi. Hirtle calalghan fed’in daha önce aldığı eksen değiştirme kararının yarattığı mali gevşemenin erken olabileceğine öne sürdü. Newedge Wealth beklenenden daha yüksek rakamların FED’in verileri göz ardı etmesini zorlaştırdığını ve potansiyel olarak haziran sonrasına kadar bir faiz indirimini geciktirdiğini belirtti. Orion mevcut enflasyon seviyesinin geçen eylül ayından bu yana görülen en yüksek seviye olduğuna ve bunun da FED’in pivot zamanlamasını muhtemelen daha ileri bir tarihe ittiğine dikkat çekti.
Wealthsphire advisors gelecek önemli veri noktalarına bağlı olarak temmuz ayında hala potansiyel bir faiz indirimi görüyor. SMBC nikko securities çekirdek enflasyon oranındaki dört aylık ivmelemeye dikkat çekerek faiz indirimlerinin eğer varsa, muhtemelen yılın ikinci yarısında gerçekleşeceğini öne sürdü.
Ladenburg thalmann asset management enflasyonun yapışkanlığına ve haziran ayında faiz indirimi olasılığının azaldığına dikkat çekti. Manulife yatırım yönetimi verilerin faiz indirimi beklentilerinin yeniden değerlendirilmesine yol açtığını ve zaman çizelgesini daha da ileriye ittiğini belirtti.